Strašení jako politický byznys. Tomio Okamura pokračuje ve fantazírování o zatažení Česka do války

Tomio Okamura (SPD) (Profimedia)

Tomio Okamura (SPD) | FOTO: Profimedia

Šéfovi SPD Tomiu Okamurovi se nelíbí, že by Ukrajina dostala zbraně, které potřebuje na svou obranu. Dočetl se, že zvolený prezident Petr Pavel v rozhovoru s francouzskou agenturou AFP řekl, že spojenci by měli při podpoře Ukrajiny projevit více odvahy, a navrhuje, aby jí Západ poslal veškeré dostupné zbraně kromě jaderného arzenálu. Kdo má zdravý rozum a aspoň nějaké hodnoty, tak ví, že je to správné. Velký předseda s tím má ale nějaký problém.

„To nás chce vážně zatáhnout do přímé války proti Rusku? Petr Pavel ještě není prezidentem, a už chřestí zbraněmi?“ ptá se v sobotu na svém facebooku Okamura stejným tónem jako kdysi psavci v Rudém právu. Tam se tedy používal výraz harašení. Chřestí se šperky. Možná myslí Tomio na víc věcí najednou.

()

Pak klopotně vysvětluje, jak by nás podle jeho názoru mohl nový prezident do války dostat. „Když v prezidentské kampani někteří tvrdili, že nás prezident republiky nemůže zatáhnout do války, protože na to nemá ústavní pravomoci, neříkali pravdu. Nemůže nás zatáhnout přímo. Ale prezident sjednává a ratifikuje mezinárodní smlouvy, zastupuje stát navenek a podílí se na zahraniční politice. Navíc svými prohlášeními může eskalovat situaci. Petr Pavel ještě není prezidentem, a už chřestí zbraněmi?“ opakuje větu o chřestění hlava okamurovců znova. Zřejmě je zážitek chřestění pro něj nějak životně důležitý.

Tak dejme tomu, že bychom se (čistě teoreticky) vykašlali na jakékoli hodnoty a uvažovali čistě prakticky. Po roce války máme jen u nás kvůli tomuto Putinovu dobrodružství statisíce ukrajinských uprchlíků. Takhle je na tom několik evropských států. V samotné Ukrajině přišlo o domovy několik milionů lidí. Lidé utíkají, protože část území je okupovaná, další část je blízko válečné zóny, ruské rakety padají i na Lvov. Kdyby Západ Ukrajinu obětoval, nastala by humanitární katastrofa, jaká tady od druhé světové války nebyla. Ta je ve skutečnosti už teď, ale bylo by to mnohem horší. To všechno se děje na den cesty autem od nás. Vykřikovat, že se nás ta válka netýká, je směšné. My ji nevedeme formálně, v tomto smyslu ve válečném stavu s Ruskem nejsme. Putin a spol. ale vyhlašují, že válčí se Západem, a to se nás už dotýká, protože následky jeho zločinného a bláznivého plánu neseme.

Putinova mobilizace statisíců občanů, plánovaná třetina ruského státního rozpočtu určená letos na válku, neochota opustit okupovaná území – a to jakákoli, neopuštění plánů na likvidaci Ukrajiny jako státu, to všechno ukazuje, že žádná mírová jednání nejsou možná. Není jiná možnost, než že Ukrajina musí pokračovat a nesmí prohrát. Jinak máme problém i my. Bez zbraní se bránit nemůže, takže je musí dostat.

Gérard Depardieu a Vladimir Putin. (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0 / Úřad ruského prezidenta)

To je jen pragmatická stránka věci. Pak je tu ta hodnotová. Západ podporuje Ukrajinu, protože je to správné. Ne vždycky se pragmatické a hodnotové potká, tady to tak ale je.

Okamuru ale praktické záležitosti nezajímají, pro něj je důležitý jen jeho politický byznysprojekt, který je založen na vzbuzování frustrace a slibování vzdušných zámků. Ví, že nikdy nebude muset nic ze svých slibů splnit. Při pohledu na personální bídu SPD je ostatně zjevné, že by nic splnit nemohl, ani kdyby ve volbách dostal 99 procent hlasů.

Tomio Okamura se může stokrát zaklínat, že není proruský. Nechat Ukrajinu bez možnosti se účinně bránit je ale v souladu se zájmy Moskvy. Proč český politik dělá něco, co je v zájmu Putinovy zločinné kliky? To dělají jen lidé, kteří nejsou nejbystřejší nebo z toho mají nějaký prospěch.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články