Strašení Piráty odnášejí lidé, kteří si nemohou pravdu ověřit a žijí tak v obavách

Poslanec Tomáš Martínek (Piráti) (Tomáš Martínek)

Poslanec Tomáš Martínek (Piráti) | FOTO: Tomáš Martínek

V poslední době se pomocí sociálních sítí, řetězových e-mailů či dezinformačních webů šíří čím dál více lží a manipulací, které často míří proti Pirátům, případně Starostům, jejichž koalice se objevila v čele volebních preferencí.

Bratislavský rodák Andrej Babiš opět vyhlíží migranty z Blízkého východu, kteří o Českou republiku nejeví zájem. Musí tak strašit lidi prostřednictvím výmyslu s nastěhováváním migrantů do bytů. Tokijskému rodákovi Tomiu Okamurovi migranti pro šíření nenávisti asi také chybí, proto si musí vytvořit jiného imaginárního nepřítele – Piráty. Šíří tak lži například o údajné vysoké dani na byty, přitom Piráti a Starostové chtějí zdanit více pouze komerční nemovitosti – jako jsou obří haly nadnárodních korporací, které nyní odvádějí do veřejných rozpočtů dokonce i výrazně méně než v Polsku. Piráti a Starostové chtějí, aby daňová zátěž nebyla primárně na nízko- a středněpříjmových občanech, jako je tomu dnes, ale aby se na daňovém mixu více podílely i nadnárodní korporace.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Alena Schillerová zase popírá výhody Evropského mechanismu směnných kurzů (tzv. ERM II). Piráti a Starostové mají v programu pro sněmovní volby stabilnější korunu pomocí ERM II, což by výrazně snížilo náklady na obsluhu státního dluhu a pomohlo firmám i občanům s očekáváním posílení kurzu koruny. Silně zadlužené Chorvatsko nyní výrazně šetří, protože má úrok na dluhopisech vydávaných v kunách třikrát nižší než Česko, i když před loňským vstupem do ERM II mělo úrok vyšší. Slovensko bylo v ERM II přes 3 roky a postupně v něm posílila slovenská koruna o více než 21 %, Dánsko se svou korunou je v ERM II od roku 1999 dodnes.

Šíření lží politickou konkurencí z SPD, ANO a dalších stran mě mrzí především proto, že často straší seniory a jiné osoby, kteří mohou mít problém si pravdu snadno ověřit a mohou podlehnout negativní emoci nebo zbytečně žít ve stresu. Nejčastější šířené hoaxy proti Pirátům a Starostům jsou uváděny na pravou míru na piratiastarostove.cz/pravda – nenechte sebou manipulovat podvodníky, ověřujte si informace.  

Piráti a Starostové s pomocí odborné veřejnosti připravili nejobsáhlejší volební program v historii země, který má přes 400 stran a je dostupný včetně shrnutí na www.piratiastarostove.cz. Nejklíčovější je pomoci lidem a firmám z krize, dát do pořádku veřejné finance, umožnit malým a středním podnikatelům postavit se zase na vlastní nohy po likvidaci od vlády, podporovat inovace i vzdělávání a vyšetřit neprůhledné státní zakázky z období pandemie.

Program nezapomíná ani na dlouho opomíjené problémy jako exekuce, dostupnost bydlení, nerovnost regionů, personálně oslabené zdravotnictví, citlivější ochranu krajiny i vody a další. Tomu se Piráti se Starosty věnují nejen nyní, ale chtějí to prosazovat i po volbách, pokud dají voliči koalici důvěru. Doufám, že pravdivá pozitivní kampaň Pirátů a Starostů zvítězí nad lží a nenávistí negativních kampaní.

Autor je poslancem za Piráty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]