Strašení terorem a šíření dezinformací. Politici reagují na projev Zemana

Ministr Ivan Bartoš (Piráti) a premiér Petr Fiala (ODS) (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Ministr Ivan Bartoš (Piráti) a premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

Premiér Petr Fiala (ODS) souhlasí s prezidentem Milošem Zemanem, že mezi nejdůležitější úkoly nové vlády patří řešení koronavirové krize, vysokých cen energií a snížení deficitu státního rozpočtu. Za svá slova ve Vánočním poselství si hlava státu však vysloužila spíše kritiku.

„Je dobře, že Miloš Zeman ve svém projevu zmínil tři nejpalčivější problémy dneška a zdůraznil nutnost očkování. Na řešení koronavirové situace, vysokých cen energií a snížení deficitu můžeme mít různé názory. Shodujeme se ale, že to jsou nejdůležitější úkoly, které před námi stojí,“ napsal na twitteru krátce po projevu prezidenta Zemana předseda vlády Petr Fiala.

Týdeník FORUM, číslo 19 (FORUM 24)

Ostatní představitelé vládních stran však hlavu státu kritizovali. A to zejména pro jeho slova o terorismu a zelené politice Evropské unie. „Pan prezident správně zmínil nutnost řešení pandemie, energií a obřího schodku. Bohužel sdělení snížil strašením terorem či šířením dezinformací o zákazu plynu v roce 2030. Digitální a ekologická transformace má být výzvou, ne hrozbou. A prezident má společnost spojovat, ne štěpit,“ reagoval na sociální síti místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Podobně to vidí také šéf lidoveckých poslanců Marek Výborný. „Klíčové problémy prezident pojmenoval správně. Určitě se shodneme v podpoře očkování nebo jaderné energie. Některé fámy kolem Green Dealu, třeba zákaz topení plynem, je nutno uvést na pravou míru. Nic takového neplatí. A buďme k sobě ohleduplní. To prospěje nám všem,“ vzkázal na twitteru.

Kritiku si Zeman vysloužil také od europoslanců. „Už jsem dávno vzdal to, že by pan prezident mohl alespoň v době Vánoc mluvit o hodnotách společnosti a snažit se ji spojovat. Srovnávat ale Zelený úděl s teroristy z Tálibánu je už hodně chucpe a laciné. I na Zemana,“ prohlásil na sociální síti Jiří Pospíšil (TOP 09). „A přitom stačilo jen popřát občanům požehnané svátky a vše dobré do nového roku. Si tak říkám, proč se to vlastně jmenuje Vánoční poselství,“ dodal.

Závěrečná slova prezidenta „blaho republiky je naším nejvyšším zákonem“ se pak nepozdávala europoslanci Tomáši Zdechovskému (KDU-ČSL). „Nevím, proč děkoval minulé vládě. Rekordní zadlužení, rekordní počet zemřelých s covidem-19, střet zájmů premiéra,…“ podivoval se.

Proti slovům prezidenta se ohradil také exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Prezident Zeman tvrdí ve svém Vánočním poselství, že Green Deal nám ukládá v roce 2030 přestat topit zemním plynem. Nic takového není pravda a veřejnost by na to měla být upozorněna. Úkolem Vánočního poselství není strašení občanů nepravdivými informacemi,“ vzkázal na twitteru

Zeman ve svém projevu označil za nebezpečí Zelenou dohodu pro Evropu, tedy takzvaný Green Deal. „Ze seriózní vědy zvané ekologie se stalo náboženství. A jako každé náboženství má i toto své proroky. Například v podobě postpubertální dívčiny,“ prohlásila hlava státu. Green Deal nám podle něj přikazuje v roce 2030 přestat topit plynem a od roku 2035 nejezdit v autech se spalovacími motory. Více informací o Vánočním poselství prezidenta republiky najdete ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]