Strašidlo Istanbulské úmluvy a proč z něj nemám strach

Senátor Marek Hilšer oficiálně vyhlásil svou opětovnou kandidaturu na prezidenta republiky (ČTK/Šulová Kateřina)

Senátor Marek Hilšer oficiálně vyhlásil svou opětovnou kandidaturu na prezidenta republiky | FOTO: ČTK/Šulová Kateřina

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek oznámil odklad projednání takzvané Istanbulské úmluvy až do konce ledna 2023. Znamená to, že Česká republika mezinárodní úmluvu Rady Evropy, kterou podepsala už v roce 2016, zatím neratifikuje. Ministr Blažek požaduje delší politickou debatu, čímž ale naznačuje, že přistoupení k úmluvě může být pro vládu problém nikoli právní, ale politický.

Z několika opodstatněných důvodů působí totiž Istanbulská úmluva na mnohé jako červený hadr na býka a nesmyslně se stala předmětem kulturní války, jenž zastírá účel celé věci, a tou je zlepšení ochrany žen před násilím. Ze studií víme, že násilí od blízké osoby v České republice zažila na vlastní kůži každá třetí žena a čtrnáctý muž. Ženy se mnohem častěji setkávají s násilným chováním a sexuálním obtěžováním také na pracovišti a jinde v běžném životě.

Ruský prezident Putin na zahájení zimní olympiády v Pekingu (4. 2. 2022) (ČTK/AP/Alexei Druzhinin)

Případy hrubého sexuálního násilí jsou skrytým a (pokud vyjdou najevo) pro většinu z nás šokujícím bezprávím, které nemá mít v naší společnosti místo. Na několika příkladech z poslední doby jsme si ale mohli všimnout, jak dokáže být pachatel celá léta skrytý a na veřejnosti si dokonce může užívat obdivu jako celebrita. Ukazuje se, že oběti léta mlčí ze strachu, že jim nikdo neuvěří a právo je neochrání. I proto není celý rozměr problému násilí na ženách patrný a je u nás, stejně jako jinde v Evropě podceněný a přehlížený.

V České republice samozřejmě máme právní nástroje, které umožňují stíhat pachatele, ale mít něco napsané ve sbírce zákonů nestačí, když velké množství případů nikdy žádný soud nedostane k posouzení. Také zákon o obětech trestných činů se u nás uplatňuje nedostatečně. Istanbulská úmluva řeší i prevenci násilí a ochranu obětí a to je určitě oblast, kde má Česká republika ještě co dohánět. Je užitečné a prospěšné být součástí klubu zemí, které si můžou v této oblasti i navzájem pomáhat a vyměňovat zkušenosti.

I když se nás některé problémy popsané v úmluvě přímo netýkají, například nucené sňatky, ženská obřízka nebo takzvané vraždy ze cti, není na místě se tvářit, že se v ničem zlepšit nepotřebujeme. Připojení k úmluvě samo o sobě nic nevyřeší, ale je to důležitý závazek s násilím na ženách něco dělat. Tak funguje mezinárodní spolupráce. Takto můžeme přispět svým dílem i k tomu, aby se násilí na ženách stalo nepřijatelným nejen v České republice, ale všude v Evropě.

Videokonference čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s ruským prezidentem V. V. Putinem (15. 12. 2021) (ČTK/Xinhua/Yin Bogu)

O Istanbulské úmluvě se šíří mnoho mýtů a hloupostí, jak z úst veřejně známých osob, tak i několika málo právníků. Istanbulská úmluva neohrožuje ústavní princip rovnosti mužů a žen, ale je naopak v souladu s úsilím o jeho naplnění.

Přijetí Istanbulské úmluvy do českého práva a praxe je v rukou českých zákonodárců a českých orgánů a institucí, takže strašení tím, co nám tu neblahého způsobí, nemá oporu v realitě. Není důvod, aby větší pozornost věnovaná násilí na ženách vedla k opomíjení případů, kdy jsou oběťmi násilí muži. Potíráním násilí a výchovou k jiným řešením neshod a konfliktů prospějeme společnosti jako celku.

Istanbulská úmluva nemůže ohrožovat ani tradiční rodinu, tedy pokud si nemyslíme, že násilí je nějakou „tradiční“ součástí rodinného života. A je vůbec zvláštním paradoxem, že v Česku je Istanbulská úmluva opakovaně odmítána s poukazem na nutnost chránit tradiční hodnoty, zatímco v Polsku nebo Itálii, kde jsou křesťanské tradice v běžném životě mnohem více zakořeněné, byla úmluva dávno přijata. Celkem už platí ve 35 ze 47 států Rady Evropy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]