Včera uplynul měsíc od chvíle, kdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil svým spoluobčanům, že jeho země plánuje povolat do vojenské služby dalších 450–500 tisíc lidí. První pokusy vlády o sestavení potřebného zákona však skončily fiaskem. Zelenského nepodržela dokonce ani jeho domovská strana a ukrajinský parlament vrátil vládní návrh k přepracování. Jak se zdá, mají teď právníci tamního ministra obrany Rustema Umerova pořádné starosti. Na další pokus si Ukrajina počká do února a Rusové se mezitím snaží útočit na všech frontách.
Armáda, její vrchní velitel a generální štáb požadují mobilizaci dalších 450–500 tisíc osob, oznámil 19. prosince minulého roku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Připustil, že jde o citlivé téma a že proto požádal armádu o dodání jasných argumentů, proč tolik lidí potřebuje, vzhledem k tomu, že jde o otázku, která se týká lidí, spravedlnosti, obranyschopnosti a také financí.
O týden později, 26. prosince, upřesnil vrchní velitel Ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj, že armáda žádný takovýto formální požadavek nevznesla, ba ani nemohla. Zdůraznil, že doplňování jejích sil probíhá průběžně (jeho rozsah je tajný), a návrh na přijetí podobného zákona není v gesci armády, ale politiků, například ministerstva obrany.
Mezitím už ukrajinská vláda (nikoli Zelenskyj) stačila poslat do parlamentu návrh zákona upravujícího podmínky pro mobilizaci ukrajinských mužů. Ten měl snížit věk mobilizovaných z 27 na 25 let. Zkracoval seznam zdravotních omezení, která brání nástupu do vojenské služby, zavedl základní tříměsíční vojenský výcvik pro všechny ukrajinské obyvatele ve věku od 18 do 25 let. Zpřísňoval sankce pro občany, kteří se vyhýbají vojenské službě, a zaváděl nové.
Poměrně záhy se začala ozývat kritika, a to jak z řad ukrajinských opozičních poslanců, tak například od ukrajinského ombudsmana Dmytra Lubince. První zmínění například konstatovali, že si výkonná moc a armáda přehazují otázku mobilizace jako horký brambor. Ukrajinský ombudsman měl zase za to, že některá ustanovení novely jsou v rozporu s ukrajinskou ústavou a mezinárodními úmluvami, které země ratifikovala.
Jak vysvětlil, šlo mimo jiné o to, že vojenští odvodoví komisaři by získali právo legitimovat ukrajinské občany, což je pravomoc vyhrazená policii, pohraniční službě a národní gardě, nikoli členům armády. Lubinec zmínil, že sankce od komisariátu za vyhýbání se vojenské službě zahrnovaly například omezení v nakládání s vlastním majetkem a že podobná pravomoc rozhodně nepřísluší vojenskému úřadu. V neposlední řadě uvedl, že zařazení osob s některými typy zdravotních omezení do armádní služby odporuje mezinárodním úmluvám, které Ukrajina uzavřela v rámci OSN.
Když měli poslanci 11. ledna zákon schválit, vypukl poprask. Zvednout ruku pro zákon v té podobě, v jaké byl předložen, odmítli nejen opoziční poslanci, ale dokonce i poslanci Zelenského domovské strany Služebník lidu. O silná slova přitom nebyla z jejich strany nouze. Vláda nakonec kapitulovala a svůj návrh téhož dne stáhla. Ministr obrany Umerov se sice nechal slyšet, že přepracovaný návrh obratem doručí zpět, to se ale nakonec nestalo. Prezident Zelenskyj k tomu řekl jen tolik, že pro něj je důležité, aby byl nový zákon především spravedlivý.
Legislativci spěchali. „Upravená verze“ byla už o pět dní později, tedy toto úterý, předložena šéfům parlamentních stran. Ti ale vůbec nebyli nadšení. Spíš naopak. „Jsme, mírně řečeno, naštvaní, protože v textu nevidíme žádné zvláštní zlepšení. Není jasné, co tam bylo vlastně přepsáno,“ rozčilovali se s tím, že návrh zákona je třeba přepracovat, a ne pouze přeformulovat.
Není pochyb o tom, že na ukrajinském ministerstvu obrany je momentálně značně rušno a zřejmě nejen tam. Ukrajina nový zákon o mobilizaci potřebuje, a to i kvůli vojákům, z nichž mnozí už bezmála dva roky bojují proti ruské agresi, jsou unavení, mnozí z nich byli opakovaně zraněni a navíc se tento rok očekává zvýšení ruského tlaku na frontě. Poslední měsíc svědčí o tom, že ukrajinským politikům se do nového a nutně nepopulárního opatření nechce, nicméně nebudou mít na vybranou. Přepracovaný návrh mobilizačního zákona se má před poslanci objevit znovu okolo 6. února.