Strategická instituce v Česku loni čelila kybernetické špionáži, patrně ji má na svědomí Rusko

Kybernetický útok. Ilustrační foto (archiv)

Kybernetický útok. Ilustrační foto | FOTO: archiv

Strategická instituce české státní správy čelila loni kybernetické špionáži, za kterou patrně stálo Rusko. Ve výroční zprávě za rok 2019, kterou má ČTK k dispozici, na to upozornil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Úřad neupřesnil, jaká instituce byla napadena. Na informaci ve středu upozornil Český rozhlas Radiožurnál. Podle zprávy NÚKIB v Česku meziročně přibylo kybernetických útoků. České instituce se také potýkají s nedostatkem peněz i odborníků na kybernetickou bezpečnost, nejzávažnější je problém ve zdravotnictví.

NÚKIB uvedl, že špionáž proti české instituci začala takzvaným spear-phishingovým e-mailem, který slouží k získání důvěry uživatele, jenž stáhne škodlivý program do systému. Podle analýzy úřadu za incidentem stála s pravděpodobností až 85 procent skupina Sofacy, kterou odborná komunita spojuje s ruskou rozvědkou GRU.

Podle úřadu loni v Česku nebyla zaznamenaná aktivita skupiny Winnti, která se zabývá zejména kybernetickou průmyslovou špionáží. NÚKIB ale varuje před tím, že tato skupina, kterou odborníci nejčastěji spojují s Čínou, by se až s padesátiprocentní pravděpodobností mohla pokusit o nějaký útok v dohledné budoucnosti.

V roce 2019 zaznamenal NÚKIB 217 kybernetických útoků proti českým institucím, organizacím a firmám. Meziročně jich přibylo 53. Většina útoků měla formu spamu, phishingu nebo podvodných e-mailů, které často stojí na začátku škodlivějších akcí útočníků. Podle úřadu ubylo napadení počítačů s cílem zneužít je k těžbě kryptoměn. Změnil se také charakter vyděračských útoků – nejsou vedeny plošně, ale cíleně. Jejich terčem se stala například benešovská nemocnice. Kritická infrastruktura podle úřadu žádnému soustředěnému kybernetickému útoku nečelila.

NÚKIB ve výroční zprávě také konstatuje, že se české instituce potýkají s nedostatkem peněz i odborníků na zajištění kybernetické bezpečnosti. Nejzávažnější je situace ve zdravotnictví, kde se množství peněz vyčleněných na kybernetickou bezpečnost pohybuje mezi nulou a pěti procenty celkového rozpočtu. Úřad přitom varuje před tím, že tento stav bude pravděpodobně pokračovat i letos a v příštím roce, což může vést k vyššímu počtu úspěšných kybernetických útoků.

Cílené útoky z různých skupin ze zemí, mezi něž patří například Rusko, Čína, Severní Korea či Írán tvoří podle experta BDO na IT bezpečnost Martina Hořického nemalý podíl cílených kybernetických útoků. „Zpravidla to začíná formou phishingového e-mailu s cílem vyvolat v příjemci akutní potřebu provést požadovanou činnost. Jakmile ji provede, tak to může vést k infikování dané stanice, či vyzrazení sítě. V moment, kdy je daná stanice infikována, není již žádnou velkou překážkou šířit se v dané síti, co prostředí dovolí,“ uvedl.

„Státní správa a zdravotnictví na tom nejsou hůře než ostatní segmenty a obory na trhu. Jsou jen více exponovány, protože jsou pro hackery atraktivnějším cílem. A protože i hackeři jednají ekonomicky zcela racionálně, hledí na klasický poměr cena/výkon, respektive náklady na útok versus jeho zpeněžení. Přidaná hodnota uniklých dat ze systému státní správy je zde určitě větší než například soupis faktur či zákazníků malého živnostníka,“ dodal Karel Diviš ze společnosti IDC-Softwarehouse.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com