Strategie Petra Pavla nese plody. Vedle bláznivého Babiše vyniká jako silná osobnost

Kandidát na prezidenta Petr Pavel před nedělní debatou na České televizi (Petr Pavel / se souhlasem)

Kandidát na prezidenta Petr Pavel před nedělní debatou na České televizi | FOTO: Petr Pavel / se souhlasem

Klidný styl generála Petra Pavla mohl na počátku prezidentských debat působit na nejednoho diváka jako málo iniciativní a neprůbojný. V debatě na TV NOVA před prvním kolem volby Pavel dokonce nevyčerpal svůj přidělený čas a přenechal prostor svým soupeřům, tedy zejména Andreji Babišovi, který ho dokonale využil. Nyní po nedělní debatě v České televizi je však jasné, že Pavlův styl nese plody. Babiš se svojí agresivitou a chaotičností působí vedle rozvážného Pavla jako hysterický a útočný šašek.

Je třeba přitom zdůraznit, že u Petra Pavla se nejedná jen o nějaký kalkul. Racionální postoje u něj neslouží jen jako technika dialogu, nýbrž se promítají i do obsahu.

()

Pavel se nebojí sdělovat i méně populární stanoviska. Kupříkladu upozornil, že při podpoře napadené Ukrajiny může dojít ke snížení životního komfortu v Česku. Vysvětluje ale, že tímto postojem chráníme svoji vlastní bezpečnost. Pavel také na rozdíl od Babiše nepředstírá, že by jako prezident exekutivně řídil stát. To je zásadní rozdíl mezi oběma kandidáty v pojetí prezidentské funkce.

Souboj mezi Pavlem a Babišem je skutečně soubojem dvou světů. Na jedné straně stojí racionální chování a pravidla a na druhé straně bezohlednost autoritářského a vypočítavého egoismu.

Srovnání Petra Pavla a Andreje Babiše je pro expremiéra a miliardáře zcela zdrcující. Zatímco Babiš Pavla neustále nenávistně napadá, Pavel mu odpovídá s ledovým klidem, a dokonce i pobaveně. Babišovy útoky odráží s ironií a vtipem. Babiš má ale díky svému temperamentu v debatě takřka neustále vlastní iniciativu a často nastoluje agendu debaty. Naštěstí se přitom také dokáže velmi efektivně zesměšnit.

Pakliže Petr Pavel zvítězí v prezidentské volbě, bude to také výhra české společnosti nad populismem a uvězněním české politiky v bezduchém a cynickém politickém marketingu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články