Sarkasmus, výsměch, zesměšňování, pro které se už začalo používat označení „hahaganda“, jsou dobře fungující propagandistické prostředky, jak získat výhodu v diskusi.
V seriálu o různých technikách kremelské propagandy na webu EUvsDisinfo.eu je článek o strategii používající výsměch uvozen biblickým citátem z knihy Přísloví 26:18: „Jako pomatený, který střílí ohnivé šípy a smrtící střely, tak jedná muž, který obelstí bližního a řekne: Já jsem jen žertoval.“
Sarkasmus, vtipkování, přehánění mohou být v debatě naprosto v pořádku, ale v případě Kremlu se jedná o základní prvek rétoriky. Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová jej používá na svých týdenních brífincích, kdy ironické poznámky o „našich západních partnerech“ a „našem váženém kolegovi“ používá povýšeně, se záměrem zlehčit a očernit.
Několik citátů: „Není to poprvé, co deník zveřejnil nehorázný nesmysl.“ (Brífink tiskové mluvčí ministerstva zahraničí Marie Zacharovové, Moskva, 4. března 2021.)
„Na všechny nesmysly, které jsou nyní vydávány veřejně nebo prostřednictvím účtů institucí EU na sociálních sítích, budeme reagovat jasnou argumentací a pravdivými faktickými informacemi.“ (Moskva, 4. března 2021.)
„Mnozí bohužel stále věří těmto vštěpovaným nesmyslům.“ (Moskva, 10. prosince 2020.)
„Opakovaná hřmotná prohlášení, že nikdo kromě Moskvy nemohl tento kybernetický útok provést, protože je nemožné takový útok realizovat bez použití speciálního státního zdroje, jsou absurdní. Jedná se o pseudoprávní postoj a nesmysl.“ (4. června 2020.)
„Britská vláda dospěla ke správnému závěru, že termín ‚vysoce pravděpodobný‘ již nemá žádný smysl.“ (Moskva, 16. července 2020.)
„S největší pravděpodobností je třeba tyto výmysly (a takto je třeba je kvalifikovat) posuzovat v kontextu londýnské taktiky obviňování Ruska v jimi preferovaném stylu ‚vysoce pravděpodobné‘, který tak dobře známe.“ (Moskva, 16. července 2020.)
„V roce 2017 zveřejnilo NATO Strategic Communications Centre of Excellence v Rize zprávu o systematickém hanobení zahraničních politických představitelů v ruské státem kontrolované televizi. Zatímco satira a humor jsou v demokratické společnosti základním prvkem veřejného diskurzu, satira v ruských televizních pořadech byla záměrně zaměřena na hanobení a znevažování. Stejný přístup byl použit během demonstrací v Rusku v lednu 2021: Prokremelská média a znalci pečlivě označovali statisíce protestujících za ‚Navalného mláďata a maminčiny revolucionáře‘.“
„Zesměšňování je mocný prostředek a je velmi těžké se mu bránit. Je třeba ho vydržet a zároveň neodvádět pozornost od hlavních problémů. Kremelský humor není k smíchu,“ uzavírá článek.