Středočeská TOP 09 zvolí nové vedení, Langšádlová odchází

Eric Drooker

Středočeská TOP 09 má dnes večer zvolit nové vedení, poslankyně Helena Langšádlová odchází z postu předsedkyně po téměř osmi letech. Do čela kandidují i starosta Roztok u Prahy a krajský zastupitel Jan Jakob a poslankyně Nina Nováková, o funkci se ale budou zřejmě ucházet i další kandidáti, někteří se mohou rozhodnout až těsně před samotnou volbou. Organizace TOP 09 má ve středních Čechách kolem 600 členů.

Langšádlová v listopadu oznámila, že chce z vedení strany odejít. Podle ní nebyl důvodem výsledek krajských voleb, který byl lepší než minule. Příčinou je především dlouhá doba, po kterou organizaci vede. „K mému rozhodnutí přispěly také rozpory ve straně,“ řekla dnes ČTK.

Středočeská TOP 09 řešila po krajských volbách rozkol, kdy tři z pěti zvolených zastupitelů Daniel Marek, Milan Schweigstill a Michaela Vojtová přes nesouhlas strany vstoupili do koalice s ANO, STAN a ODS, zbylí dva lídr Petr Tiso a dvojka na kandidátce Jan Jakob jsou v opozici. „Rebely“ celostátní výkonný výbor strany v prosinci vyloučil. S tímto krokem ale nesouhlasila řada členů například v místních organizacích TOP 09.

Podle předsedy benešovské místní organizace TOP 09 Pavla Dvořáka chybí části členů koncepce zaměřená na konkrétní problémy včetně komunálních a aktuální vedení má příliš obecné vize. „Pro spoustu lidí jsme trochu nesrozumitelní,“ uvedl Dvořák. Jakob a Nováková podle něj představují dva základní směry. Po zvolení jednoho z nich pak podle Dvořáka může dojít k tomu, že ze strany budou odcházet příznivci neúspěšného kandidáta.

Někteří straníci také volají po odvolání vedení TOP 09 včetně předsedy Miroslava Kalouska a podle takzvané Podskalské výzvy, mezi jejímiž iniciátory je i Jiří Cieslar z pražské TOP 09, usilují o uspořádání vnitrostranického referenda. Podle Kalouska ale jde o názor menšiny straníků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner