Středočeský kraj vedený ANO lidem komplikuje kvalitní zdravotní péči

Pixabay/1662222

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/1662222

Nekrajské nemocnice ve středních Čechách požadují od vedení Středočeského kraje příspěvek na provoz a investice. To je naprosto oprávněný požadavek. Bohužel, současná vládnoucí koalice Středočeského kraje ve složení ANO  a ČSSD s podporou KSČM tuto žádost smetla ze stolu. To je špatné a tito lidé v čele s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO) dokazují, že jim na zdraví Středočechů nezáleží.

Zmíněná zdravotnická zařízení mají soukromé vlastníky nebo jejich zřizovateli jsou města. Takže se logicky nabízí otázka, proč by kraj měl dávat peníze subjektům, které mu nepatří? Odpověď ovšem zase tak složitá není. Protože tyto nemocnice mají svoje spádové oblasti a zajišťují základní zdravotní péči pro zhruba polovinu obyvatel Středočeského kraje. Pro člověka s úrazem by jistě nebylo příjemné, kdyby místo do nejbližší nemocnice musel jet o několik desítek kilometrů dál, do ambulance, kterou zřizuje kraj. Zdravotnická zařízení, i když mají privátního vlastníka, většinou nebývají klasickými podnikatelskými subjekty. Pokud mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami, tak poskytují péči na smluvním základě, a tudíž za operace, vyšetření a další výkony dostávají pevně stanovené sumy a nemohou si říci o libovolné peníze.

Pavel Hofman

Nekrajské nemocnice chtějí pouze srovnatelné podmínky se svými krajskými protějšky a netouží po výhodách navíc. V opačném případě by mohly uzavřít některá oddělení a to jistě není ve veřejném zájmu.

Připomínám, že Středočeský kraj financuje soukromé dopravní společnosti,  které v jeho zájmu zajišťují autobusovou a železniční dopravu. Přispívá jim na provoz, aby lidé nemuseli platit vysoké jízdné, vyplatilo se jim cestovat veřejnou dopravou a nemusely se rušit vlakové a autobusové spoje. Stejně tak je tomu i v případě zařízení, která lidem zajišťují dostupnou zdravotní péči. I ta by měla dostávat příspěvky na svoji činnost, aby byla na špičkové úrovni a  nemusela se omezovat.

Jenomže zdá se, že některé politické strany to nechápou a svým omezeným postojem ohrožují kvalitní zdravotní péči pro obyvatele středních Čech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner