Středočeský souboj o sněmovnu. Zachránit pochroumanou pověst hnutí ANO tu má Havlíček

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) (ČTK)

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) | FOTO: ČTK

Deník FORUM 24 analyzuje zajímavé střety na kandidátkách v letošních volbách do poslanecké sněmovny. Důležitý souboj se odehraje ve významném Středočeském kraji. V minulých krajských volbách v roce 2020 zde hnutí Starostů a nezávislých porazilo jak hnutí ANO, tak i ODS. Za koalici SPOLU se zde utká Jan Skopeček (ODS), současný ministr dopravy i průmyslu Karel Havlíček za ANO nebo před pár dny znovuzvolený lídr Starostů Vít Rakušan.

Voliči budou i letos na hlasovacích lístcích kroužkovat, díky čemuž mohou do sněmovny poslat i uchazeče na posledním místě kandidátky. Letošní říjnové volby přinesou celou řadu zajímavých střetů. Na pozici číslo jedna ve Středočeském kraji nakonec nekandiduje předseda vlády Andrej Babiš (ANO), jako například při minulých volbách před čtyřmi lety, byť ještě v květnu prohlašoval, že tento krok považuje za logický. Lídři stran ve středních Čechách tehdy predikovali, že tam nemá voličskou základnu a v jejich kraji neuspěje. Premiérův tým tak váhal, kam by svého lídra dosadil.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Nakonec se Babiš letos rozhodl pro Ústecký kraj. V Ústí nad Labem ve čtvrtek představil své programové priority a postaví se tak v přímém souboji předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi, který ho k tomu dokonce vyzval. „Andrej Babiš dle svého vyjádření bude lidem v kraji vysvětlovat, proč není Bartoš vhodný kandidát na premiéra. Já budu představovat program koalice Pirátů a Starostů pro budoucnost ČR, a to v nejvíce zaostávajícím českém regionu, kde se zrcadlí největší problémy naší země,“ slíbil Bartoš Novinkám.

Do čela středočeské kandidátky tak místo něj zasedl jiný výrazný zástupce hnutí ANO – nynější ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček. Proti němu půjde z jedničky šéf Starostů Vít Rakušan, výrazný ekonom koalice SPOLU Jan Skopeček (ODS), za sociální demokraty pak jejich předseda Jan Hamáček – toť nejvýraznější čtverka. Stejně jako v hlavním městě však ani zde levice příliš neboduje.

Kandidáti pro Středočeský kraj ve volbách do poslanecké sněmovny

Jan Skopeček (koalice SPOLU) – ekonom, poslanec

Vít Rakušan (koalice Piráti a STAN) – poslanec, předseda hnutí STAN

Karel Havlíček (hnutí ANO) – místopředseda vlády ČR, ministr

Jan Hamáček (ČSSD) – ministr vnitra, předseda ČSSD

Radek Rozvoral (SPD) – poslanec

Stanislav Grospič (KSČM) – právník, poslanec

Tomáš Sochr (Přísaha) – 1. místopředseda Hnutí Přísaha

Jana Volfová (Volný blok) – předsedkyně Volného bloku

Radomil Bábek (TSS) – předseda Podnikatelských odborů

Pro kontext trochu čísel: Ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2017 se ve Středočeském kraji vyšplhalo na první místo hnutí ANO (28,66 %), v té době s Babišem v čele, na druhé ODS (12,94 %), kde byl lídrem stejně jako letos Skopeček, a třetí místo pak ovládli Piráti s Bartošem (12,08 %).

Z hlediska výsledků byl však ještě zajímavější loňský rok, kdy se při krajských volbách zviditelnili nebývale silnou pozicí Starostové a nezávislí. V kraji se svými 22,21 % hlasů porazili jak ODS, která skončila na druhém místě (19,77 %), tak právě hnutí ANO. Piráti zde inkasovali 14 %. Těmto číslům se ještě budeme věnovat.

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová (ČTK)

Hvězda ODS Jan Skopeček se již nechal slyšet, že udělá všechno pro to, aby jím vedená středočeská kandidátka SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) uspěla a byla umožněna změna vlády a premiéra. Jakožto ekonom se v koalici věnuje právě této oblasti a díky tomu se o něm hovoří jako o možném kandidátovi na příštího ministra financí. 

„Stát za poslední roky neuvěřitelně nabobtnal a zkostnatěl. A my musíme státu naordinovat redukční dietu a zbavit ho špeků. To je také takové moje vlastní motto předvolební kampaně – zbavme stát špeků. Abych ukázal, že to myslím vážně, sám jsem od začátku léta podstoupil sportovní výzvu. Každý den jsem hodinu v tělocvičně, jím zdravě a hubnu. Jde to, musí to jít i u státu,“ řekl v posledním rozhovoru pro deník FORUM 24.

Jak již bylo oznámeno v únoru, za středočeského lídra druhé demokratické koalice – Pirátů a Starostů – byl vybrán Vít Rakušan, někdejší učitel a starosta Kolína, jehož spolustraníci nedávno znovuzvolili předsedou hnutí STAN. O jeho roli v příští vládě se hovoří zejména v souvislosti s jeho zájmem o post ministra vnitra. 

„Agenda bezpečnosti je něco, čemu se ve sněmovně čtyři roky věnuju. Bezpečnostní komunitu jsem měl možnost díky této práci poznat a porozuměl jsem potřebám tohoto prostředí,“ prozradil redakci Rakušan. Na celorepublikovém sněmu pak vyzval koalici SPOLU k povolební spolupráci při případném sestavování další vlády. „Změna, to je podle mého přesvědčení společný cíl, za kterým půjdeme nehledě na to, že teď jsme ve volebním klání konkurenty,“ souhlasil Kupka.

FORUM 24 (archiv)

Hlavním konkurentem obou koaličních favoritů bude rozhodně hnutí ANO. Jak už jsme psali, při minulých volbách do poslanecké sněmovny v roce 2017 se Babišovu subjektu v kraji dařilo. Masivní nedůvěru však mezi místními vyvolalo někdejší působení kontroverzní hejtmanky hnutí ANO Jaroslavy Pokorné Jermanové, obtěžkané mnoha skandály. To by mohlo v kraji zamíchat kartami. Zachránit to má českobudějovický rodák a ministr průmyslu a obchodu i dopravy Karel Havlíček. Nespokojenost občanů a zejména podnikatelů a živnostníků při postupu v pandemii by se ale mohla odrazit i na jeho volebním skóre.

Dalším výraznějším zástupcem, který bude bojovat o přízeň voličů na středočeské kandidátce, je předseda ČSSD Jan Hamáček. Straně se v průzkumech volebních preferencí příliš nedaří a hrozí, že se vůbec nedostane do sněmovny. Sociální demokracie stojí před jednou z největších výzev. „Pokud by se sociální demokracie nedostala do sněmovny, tak je jasné, že nynější vedení včetně mě by nemohlo dál pokračovat,“ řekl Hamáček v červencovém rozhovoru pro Aktuálně.cz. On sám tak v nadcházejících volbách hraje opravdu o vše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]