Středula bude mít na své demonstraci placené účastníky. Dostávají 500 korun

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČTK)

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula | FOTO: ČTK

Prezidentský kandidát a šéf odborů Josef Středula bude mít na své sobotní demonstraci, kterou svolává do Prahy, placené demonstranty. Někteří účastníci dostanou za to, že na jeho akci přijdou, 500 korun a bude jim zaplacena i cesta. Vyplývá to z dokumentu, který se objevil na sociálních sítích a sdílel ho například Miroslav Kalousek.

Zájezd s přivýdělkem organizuje odborová organizace KOVO Ostravská huť Rourovny. V letáku, který vyslala tamní odborová organizace mezi lidi, píše o tom, že sveze zájemce z Ostravy zdarma autobusem do Prahy a zpátky a přidá jakýsi motivační bonus. „Nikdy nikdo nevyhrál žádnou bitvu bez armády. Ti, co se zúčastní, dostanou finanční náhradu ve výši 500 korun na občerstvení,“ stojí v dokumentu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Odborářští organizátoři sobotního „výletu“ do Prahy tlačí na své členy, že by měli být aktivní, aby prý něco změnili. „Poslouchat pak z ozvěny, že odbory zde nic nedělají, je více jak laciné a na viníka je třeba se podívat do zrcadla, když je přesvědčen o tom, že v podstatě jeho organizovanost končí tím, že je členem OS KOVO OHR a vše půjde samo. Bohužel ne,“ vyčítají odboráři svým členům.

Na dokument, který se objevil na sítích, upozornil Miroslav Kalousek, který pozvánku a fakt, že půjde o placené demonstranty, uvedl komentářem: „Když pořádaly odbory demonstrace proti nám v roce 2012, tak platily jenom dopravu. Dneska za to dávají ještě pětikilo na ruku.“

Účastníci sobotní demonstrace chtějí tlačit na vládu, aby zvýšila minimální mzdu. Kritici vyčítají Josefu Středulovi, že demonstraci svolal jen kvůli své prezidentské kandidatuře a že nepůjde o demonstraci, ale o předvolební mítink. Novou informací potom je, že na akci budou přítomní placení demonstranti.

Svolání demonstrace kritizoval hned po jejím ohlášení například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který upozornil, že vláda dokončuje systém pomoci lidem proti vysokým cenám, které vláda mezitím už uvedla do provozu. „Buď chtějí odbory konstruktivně jednat a hledat rozumná řešení v této složité době, nebo chtějí demonstrovat. V situaci, kdy vláda finišuje konkrétní řešení pomoci na úrovni EU i národní, tak mi toto oznámení odborů nedává logiku, pokud není cílem demonstrovat za každou cenu,“ upozornil Jurečka.