Střelba na předměstí Chicaga. Na místě je nejméně 6 mrtvých

Ilustrační foto (PxHere / CC0 1.0)

Ilustrační foto | FOTO: PxHere / CC0 1.0

Po střelbě v průvodu k oslavám Dne nezávislosti na předměstí Chicaga zůstalo nejméně šest mrtvých. Dalších 31 zraněných bylo převezeno do nemocnice. S odkazem na místní úřady to dnes uvedla agentura Reuters. Podle policie je pachatel stále na útěku. Oslavy Dne nezávislosti byly v Highland Parku a několika okolních městech pozastaveny nebo zrušeny.

Průvod ve městě Highland Park se náhle zastavil, když se asi deset minut po jeho začátku ozvala střelba a stovky lidí začaly hledat místo k úkrytu.  Policie vyzvala obyvatele města, aby zůstali doma. „Zůstaňte mimo oblast – umožněte strážcům zákona a první pomoci dělat jejich práci,“ uvedl úřad místního šerifa na twitteru.

()

Mluvčí nemocnice uvedl, že zraněných je 31. Zaměstnanci nemocnice NorthShore Highland Park Hospital v Highland Park ošetřili 26 lidí a pět bylo převezeno do nemocnice NorthShore Evanston, řekl mluvčí Jim Anthony. „Velká většina utrpěla střelná zranění. Zbývající jedinci utrpěli zranění v důsledku chaosu na přehlídce,“ řekl Anthony.

Policie popisuje podezřelého jako bělocha v bílém nebo modrém tričku ve věku 18 až 20 let. Do davu pálil ze střechy a použil velkorážní pušku, která byla na místě nalezena. „Agresivně hledáme zodpovědnou osobu,“ řekl novinářům mluvčí oddělení šerifa Christopher Covelli. „Mohl by být ve městě; mohl by být někde jinde.“

„Naše komunita byla terorizována násilným aktem, který námi otřásl až do morku kostí. Naše srdce patří rodinám obětí této zničující doby,“ řekla na tiskové konferenci starostka Highland Park Nancy Roteringová.

Chicagská televize CBS2 informovala, že dav lidí začal panikařit a utíkat po tom, co se ozvalo několik hlasitých ran. „Všichni utíkali, schovávali se a křičeli,“ sdělila Elyssa Kaufmanová, digitální producentka CBS 2, která se v danou chvíli nacházela v průvodu.

„Jill a já jsme šokováni nesmyslným násilím se zbraněmi, které v tento Den nezávislosti opět přineslo tolik zármutku americké společnosti,“ uvedl v prohlášení americký prezident Joe Biden. „Mluvil jsem s guvernérem Pritzkerem a starostou Roteringem a nabídl jsem plnou podporu federální vlády. Také jsem vyzval federální policii, aby asistovala při usilovném pátrání po střelci.“

Svědkyně Amarani Garciaová, která byla v průvodu se svou malou dcerou, řekla ABC, že slyšela střelbu, pak pauzu a pak znovu další výstřely, informuje agentura Reuters. „Lidé křičeli a utíkali. Bylo to opravdu traumatizující,“ řekla Garciová. „Byla jsem velmi vyděšená. Schovala jsem se s dcerou v malém obchodě. Jen mám pocit, že už nejsme v bezpečí.“

(Týdeník FORUM)

Do průvodu se chystala i Gina Troianiová se svým synem, když uslyšela hlasitý zvuk, který považovala za ohňostroj – dokud neslyšela, jak lidé křičí něco o střelci. „Prostě jsme začali utíkat opačným směrem,“ řekla agentuře AP. Na videu, které Troianiová natočila na svůj telefon, je vidět, jak jsou některé děti viditelně vyděšené hlasitým hlukem a běží na stranu silnice, zatímco nedaleko houká siréna. „Byl to prostě strašný chaos,“ řekla. „Byli tam lidé, kteří se oddělili od svých rodin a hledali je. Jiní prostě opustili své vozy, popadli své děti a začali utíkat,“ dodala.

Debbie Glickmanová, další obyvatelka Highland Parku, uvedla, že se se svými kolegy chystala odbočit do hlavní části průvodu, když viděla, jak z místa utíkají lidé. „Lidé křičeli: ‚Je tam střelec, je tam střelec, je tam střelec,’“ řekla Glickmanová. „Tak jsme prostě utíkali. Prostě jsme utíkali. Dole to vypadalo jako masový chaos,“ uvedla.

Video na sociálních sítích ukazuje, jak pochodující kapela v průvodu náhle rozbila formaci a utekla pryč. Komentátor Chicago Sun-Times zveřejnil obrázek kaluže krve pod jednou z laviček.

Střelba pravděpodobně znovu rozdmýchá americkou debatu o kontrole zbraní a o tom, zda přísnější opatření mohou zabránit masovým střelbám, které se ve Spojených státech tak často dějí. „Smutek nepřivede oběti zpět a samotné modlitby nezastaví teror nekontrolovatelného násilí se zbraněmi v naší zemi,“ řekl guvernér státu Illinois J. B. Pritzker. „Budu stát pevně za Illinoisany a Američany: musíme – a také to uděláme – skoncovat s touto epidemií násilí ze zbraní.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články