Střelba na střední škole v Texasu

Eric Drooker

Aktualizováno – Neznámý muž dnes pronikl do jedné z tříd střední školy u texaského Houstonu a zabil nejméně osm lidí. Oznámila to televize ABC s odvoláním na policii. Pachatelem je podle televize student, kterého policisté zadrželi.

Incident se stal ve městě Santa Fe, které leží asi 50 kilometrů jihovýchodně od Houstonu. Policisté oblast uzavřeli a evakuovali školu i přilehlé objekty, pátrají po případných spolupachatelích. Části studentů se hned po zahájení střelby podařilo uprchnout do bezpečí.

Policie má podle agentury AP situaci pod kontrolou. Zraněné převážejí do nemocnic vozy záchranné služby a vrtulníky.

Zrovna v Texasu přitom začátkem tohoto měsíce policie zadržela 17letého mladíka, který podle policistů plánoval hromadnou střelbu inspirovanou ideologií teroristické organizace Islámský stát (IS). Útok se měl podle policie uskutečnit v polovině května v jednom z obchodních center ve státě Texas. Muž se pokoušel k útoku získat další komplice, uvedly dnes bezpečnostní úřady podle agentury AP.

Místní středoškolák Matin Azizi-Yarand byl zadržen v texaském městě Plano. Podle FBI a místní policie měl připraven text „vzkazu Americe“, v němž ospravedlňoval svůj plánovaný útok. Mladík podle úřadů utratil přes 1400 dolarů (téměř 30.000 korun) za nákup zbraní a vybavení potřebného k útoku.

Azizi-Yarand byl obviněn z plánování hromadné vraždy a z terorismu. Pokud bude uznána jeho vina, hrozí mu až doživotní vězení. Soud rozhodl o jeho umístění do vazby, odkud může vyjít po složení kauce ve výši tří milionů dolarů (přes 63 milionů korun).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]