Střelba v centru Almaty. Pozorovatelé hlásí desítky mrtvých civilistů

Pořádková policie blokuje demonstranty během protestu v kazašském městě Almaty ve středu 5. ledna 2022. (ČTK/ (AP Photo/Vladimir Tretyakov))

Pořádková policie blokuje demonstranty během protestu v kazašském městě Almaty ve středu 5. ledna 2022. | FOTO: ČTK/ (AP Photo/Vladimir Tretyakov)

Na náměstí Republiky v Almaty je slyšet střelba, informovaly agentury TASS a BBC s odvoláním na očité svědky. Ve čtvrtek 6. ledna tam zůstalo několik stovek protestujících.

Web Nastojaščeje Vremja (currenttime.tv) přináší svědectví lidí o současném dění v Kazachstánu a střelbě do civilistů. Citujeme:

„Rustam Burnašev, profesor kazašsko-německé univerzity, který žije v Almaty, potvrdil tyto zprávy časopisu Present Time.

()

Střelba začala v 18:43 almatského času, informovala novinářka rádia Azattyk Anuar Daniyarová. Obrněná vozidla se přiblížila z Nazarbajevovy třídy k náměstí Republiky a zahájila palbu ze samopalů. Střelbu potvrdili také aktivisté Marat Turumbetov a Aigerim Toleuzhan. V době střelby byli na náměstí. Podle Anuara Daniyarova zemřel jeden člověk. Muž, který utrpěl střelné poranění plic, zemřel cestou do nemocnice vedle Daniyarova. Vypadal na 18-20 let.

Podle aktivistky Belly Orynbetové, která bydlí nedaleko náměstí, jelo po Satpajevově ulici směrem k náměstí pět hlídkových aut, tři obrněná vozidla a tři nákladní auta s vojáky.

Většina těch, kteří přišli na náměstí, byli neozbrojení mladí lidé, řekla Aigerim Tuleuzhanová z iniciativy Demokratické strany.

Ke střetům může docházet také ve čtvrti Šanyrak na severu města, informoval zpravodaj Nového času Timur Jermašev. Podle něj jsou městské nemocnice přeplněné odděleními ústní a čelistní chirurgie.

Mluvčí almatského velitelství 6. ledna v souvislosti se střelbou uvedl, že ‚teroristé byli zlikvidováni‘ před policejní stanicí Almalinského rajonu.“

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Radio Svoboda přináší zprávu o nasazení běloruských jednotek v Kazachstánu: „Běloruská mírová rota 103. výsadkové brigády sil pro speciální operace odletěla do Kazachstánu v rámci sil OSKB,“ (Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti) informuje Mediazona s odvoláním na RIA Novosti. Na videu, které zveřejnila agentura, běloruský ministr obrany Viktor Chrenin říká, že v noci vojáci podnikli pochod do oblasti letiště Mačulišči, kde nastoupili do ruských letadel.

‚V současné době postupují na místo plnění úkolu,‘ říká Chrenin. ‚Navíc na základě výsledků jejich rozhovoru s ministrem obrany Republiky Kazachstán vidíme jejich plné odhodlání obnovit pořádek a zabránit porušování ústavního pořádku. Z naší strany jsme připraveni jim v rámci našich závazků poskytnout veškerou možnou pomoc.‘ Prezident Lukašenko již dříve oznámil, že do Kazachstánu vyšle 100 až 300 vojáků.“

Abdujalil Abdurasulov píše z Almaty pro BBC: „Rušné náměstí v Almaty se proměnilo v konfliktní zónu s vyhořelými budovami a vozidly. Mnoho lidí se bojí vycházet ven, zejména v noci, protože střety pokračují. Zvuky střelby a výbuchů lidem připomínají, jak nebezpečné může být opouštět své domovy. Místní skupiny strážců blokují vjezdy do svých vesnic nedaleko Almaty, aby zabránily rabování. Kontrolní stanoviště a provizorní zátarasy blokují vjezd do města, takže lidé využívají úzké ulice, aby se dostali do Almaty a z Almaty. Na čerpacích stanicích se tvoří velké fronty. Obyvatelé mají potíže s nákupem potravin, protože nákupní centra, supermarkety, kavárny a restaurace jsou zavřené, otevřeny jsou stále jen malé obchody. Pokračuje blokáda internetu, takže lidé nemohou vybírat peníze ani si dobíjet telefony.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]