Střet politické kultury s ostentativním buranstvím. Němcová okomentovala schůzku Čaputové se Zemanem

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) (ČTK / Krumphanzl Michal)

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) | FOTO: ČTK / Krumphanzl Michal

Končící prezident Miloš Zeman se v úterý potkal se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Jejich společná tisková konference ve Vysokých Tatrách nenechal chladnou senátorku Miroslavu Němcovou (ODS). Podle ní šlo o střet politické kultury s ostentativním buranstvím. Zeman na brífinku mimo jiné řekl slovenské novinářce, že pípá jako kanárek. 

Tisková konference prezidentky Čaputové a Miloše Zemana umožnila podle senátorky Miroslavy Němcové pohled na symboly zcela odlišných hodnot. „Střet politické kultury s ostentativním buranstvím,“ napsala na svém twitteru.

Jejich vystoupení hodnotí jako výstup důstojnosti proti trapnosti a důraz na spolupráci versus sebestřednost. Miloše Zemana popsala jako ošklivou rozhlednu, kterou vybudoval v údolí z vlastních omylů a zrady své země. „Za měsíc se rozpadne,“ dodala k jeho končícímu mandátu.

Zeman na tiskové konferenci nerozuměl dotazu slovenské novinářky a požádal prezidentku Čaputovou, aby mu ho ještě jednou přeříkala. Zároveň urazil tázající se novinářku. „Nerozuměl jsem ani slovo. Jednak jsem starý nedoslýchavý pán, a kromě toho pípáte jak kanárek,“ prohlásil český prezident. Čaputová naštěstí, jak podotkla, rozuměla velmi zřetelně a otázku zopakovala. Později pak také Zeman vzal prezidentce slovo při odpovědi na otázku adresovanou právě jí.

Prezident Zeman navštívil Slovensko zhruba měsíc před skončením svého druhého prezidentského mandátu. S Čaputovou se neformálně setkal už v pondělí, kdy společně povečeřeli. V rámci třídenní pracovní cesty má na programu naplánovány také schůzky s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky, včetně premiéra Eduarda Hegera a exprezidentů Andreje Kisky a Rudolfa Schustera.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články