Střet zájmů: demokraté versus godzilla

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Schválení novely zákona o střetu zájmů, jejímž cílem je – mimo jiné – omezit ekonomickou a mediální moc Babišova impéria, naráží zřejmě na podstatné problémy. ODS a TOP 09 se brání představě o centrálním registru majetkových přiznání politiků. Registr povede ministerstvo spravedlnosti a člověk se těžko brání představě, že ráno, když panu Babišovi přinesou do kanceláře kávu a croissant, zmáčkne knoflík, jeho stranickému kolegovi JUDr. Pelikánovi zabliká na stole červená žárovčička, on přepne páčku a panu Babišovi na monitoru jeho PC naskočí vyhledávač: V něm bude moci zadat jméno potížisty, kterého je třeba zmáčknout (např. nějakého starosty), a zjistit si, jak a za co ho případně uchopit.

Myslím, že představa ujetých, fanatických sociálnědemokratických extremistů (při tomto označení se mi vždycky vybaví, nevím proč, ministr Dienstbier) o tom, jak všechny důvěrné, důležité a citlivé informace mají být soustředěny na jednom jediném místě, je pochopitelná a mohla by být užitečná, ale jedině za podmínky, že by na tom místě seděla osoba absolutně a všestranně důvěryhodná, spolehlivá a spravedlivá, to jest Hospodin. Ten to ovšem jednak neopotřebuje (je i tak vševědoucí) a jednak na něho socialističtí extremisté nevěří.

Taky je pravda, že praktický význam zákona je pramalý – pro pana Babiše a jeho právníky bude bezpochyby hračka ho obejít, a i kdyby byl schválen teď, jeho uskutečnění se určitě protáhne až za podzimní volby do Poslanecké sněmovny v příštím roce (o které jde).

Nicméně je tu taky význam symbolický, který by se neměl podceňovat. Pokud by se na něm demokratické strany (ČSSD, KDU-ČSL, ODS a TOP 09) shodly a dokázaly ho včetně úpravy vlastnických vztahů politiků přijmout, bude to významný signál toho, že si společně uvědomují problém, v němž vězí, a jsou schopny v té věci aspoň něco společně podniknout. A bude to taky test, zda v tak závažném případě jsou schopni svou stopětihlasou většinu v Poslanecké sněmovně vůbec uplatnit. Byl by to signál solidarity proti godzille, která se na ně řítí, a mělo by to obrovskou váhu.

Je naprosto zjevné, že ČSSD nemůže ve věci centrálního registru majetkových přiznání couvnout; je to jeden ze základních bodů, na němž stálo a stojí revoluční protikorupční běsnění. Pro demokratickou opozici je strašně obtížné, ne-li nemožné na něco podobného přistoupit. Přesto by demokratické strany měly být schopny společně uskutečnit nemožné. To je ostatně podstata politiky.

Poznámka vyšla v internetovém politickém zápisníku Bohumila Doležala Události.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články