Situace ohledně počtu nově zjištěných případů nákazy koronavirem se zhoršuje. Ve čtvrtek to bylo více než 3000 lidí, kteří byli testováni jako pozitivní. Přesně se jedná o 3130 nakažených, což zhruba odpovídá údajům za celý měsíc březen. V Evropě jsme se dostali na „přední“ místo.
Že přijde zhoršení situace po skončení prázdnin a dovolených, se čekalo. Nová čísla nicméně překvapují i některé odborníky, o vládních politicích netřeba mluvit. Od začátku září byl koronavirus zjištěn u 19.539 lidí a od začátku sledování epidemie je to 44.155 lidí. Podle posledních údajů je v Česku aktuálně 20.289 nakažených, naštěstí většinou s lehkým průběhem onemocnění.
Počty nově zjištěných případů nákazy ukazuje následující graf.
V posledních dnech je také zřejmý rostoucí počet zemřelých s koronavirem.
„Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo rekordní denní přírůstek nových případů koronaviru od propuknutí pandemie nemoci covid-19. Testy v zemi pod Tatrami, která má necelých 5,5 milionu obyvatel, potvrdily dalších 235 infikovaných. Informovalo o tom dnes slovenské národní centrum zdravotnických informací. Také počtem obyvatel dvojnásobně větší Česko dosáhlo rekordního nárůstu počtu nakažených, který ve čtvrtek poprvé přesáhl hranici 3000 infikovaných. (iRozhlas.cz)
Následující graf ukazuje vývoj počtu zjištěných případů nákazy v Polsku. Ve čtvrtek 17. září přibylo 837 nových případů. Země má přibližně 38 milionů obyvatel.
Rakousko mělo 17. září 780 nových případů. Země má necelých devět milionů obyvatel.
V celoevropském srovnání jsme na tom v přepočtu nově nakažených na počet obyvatel nyní nejhůře. Deník Neovlivní.cz píše: „V ‚evropském‘ grafu stojí za povšimnutí Německo (83,8 mil. obyvatel) a Itálie (60,4 mil.). Mnohonásobně větší země zaznamenaly ve čtvrtek o polovinu méně nově nemocných (Itálie), respektive o třetinu méně (Německo) případů než desetimilionové Česko. O srovnatelně lidnatém Švédsku (10,1 mil. obyvatel), které na jaře nezničilo ekonomiku a život v zemi a své strategie se drží, už není potřeba vůbec hovořit. Mělo ve čtvrtek ani ne desetinu případů.“
Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly u nás už máme druhou vlnu epidemie. „Ta první se nedostala na nulové hodnoty, tak vlastně neskončila. Ale když vidíme ty nárůsty v té vlně druhé, která prochází Evropou a v řadě zemí, tak já bych ji označil za vlnu druhou,“ řekl Prymula v pořadu Interview ČT24.
„Určitě nemáme vytvářet žádnou paniku, a pokud se to projevuje například v tom, že lidé nechodí k lékaři, tak je to špatně. Řada zákroků se odsouvala úplně zbytečně. Ale když se podíváme na tu křivku, která tady je, tak bohužel ta data skutečně dobrá nejsou. My jsme v tuhle chvíli v jakési iniciální fázi exponenciálního růstu a myslím si, že bude opravdu záležet na nás všech, abychom tu křivku zachytili a oploštili. Protože pokud by tento růst měl pokračovat, tak samozřejmě to znamená obrovskou zátěž pro zdravotnictví a pro celý systém,“ konstatoval Prymula.