Stropnický chce miliardy a radikálně zvýšit počet vojáků

Eric Drooker

Ministr obrany Martin Stropnický chce po Andreji Babišovi a jeho úřadu zvýšit rozpočet ministerstva obrany o dvě miliardy korun. Původní návrh počítal se 46 miliardami, řekl dnes Stropnický novinářům v Brně, kde se zúčastnil slavnostního vyřazení absolventů Univerzity obrany. Z ministerstva financí zatím dostal příslib poloviny potřebné částky, jednání ale ještě neskončila. Miliardu chce Stropnický použít na nové vojáky, kterých je podle něj málo. Do pěti let chce navýšit jejich počet o více než 6000.

Ministr chce tučnou dotaci každý další rok

Šéf armády má jasné představy o velikosti armádního sboru. „Do pěti let chceme mít v armádě kolem 27.000 vojáků. V současnosti jsme někde kolem 21.000,“ řekl Stropnický. Letos by měla armáda přijmout necelé 2000 lidí, i v dalších dvou letech by to mělo být vždy kolem 2000 vojáků. Podle Stropnického přitom tisícovka nových vojáků znamená pro ministerstvo náklady ve výši miliardy korun.

Rozpočet by se měl navyšovat i v příštích letech. Podle Stropnického by mělo na ministerstvo obrany jít v roce 2017 už více než 53 miliard korun a o rok později už přes 60 miliard. V roce 2020 by měla cílová částka přesáhnout 70 miliard.

Zájem o studium se snížil o více než desetinu
Ze 197 vyřazených absolventů Univerzity obrany nastoupí více než 80 k armádě. Zbytek se bude věnovat dalšímu studiu. Univerzita obrany eviduje pro akademický rok 2015/2016 přes 2200 podaných přihlášek ke studiu na všech fakultách. „Je to zhruba o 12 procent méně než v roce 2014,“ poznamenal mluvčí univerzity Vladimír Šidla. Počet přijatých studentů je zhruba polovina, do vojenského studia kolem 660.

Rozdíl mezi vojenským a civilním studiem spočívá v tom, že vojenští studenti jsou už předem domluvení s armádou, že v ní zůstanou pracovat, kdežto civilní studenti si hledají zaměstnání sami v jakémkoliv odvětví i mimo armádu. Vojenští studenti navíc pobírají měsíční příspěvek ve výši necelých 10.000 korun. Podle Šidly studium dokončí zhruba tři čtvrtiny přijatých studentů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner