Stropnický dal Babišovi záminku k odvolání. Spočítá mu to i za syna?

Eric Drooker

Výzva opoziční ODS k odstoupení ministra obrany, rezonuje nejvíc v uších Andreje Babiše. Martin Stropnický totiž vyzrazením podrobností výměny unesených českých občanů v Libanonu, výrazně selhal. A Babiše tím dostal do patové situace. Potopit u lidí oblíbeného ministra nebo dokázat opozici i některým koaličním kolegům, že si jako vždy bude rozhodovat, jak se mu zachce, bez ohledu na správnost volby.

Pokud by Martin Stropnický nebyl jedním z posledních „kluků z plakátu“, který Babišovi zbyl, zřejmě by už mohl počítat s koncem na svém postu. Vzhledem k tomu, že si však jako jeden z mála ministrů za ANO dokázal získat i oblibu u občanů, marketingově se vůdci hnutí stále hodí. Před nedávnem ho ve slabé chvilce dokonce označil za možného kandidáta na prezidenta. I když si svůj výrok Babiš velmi rychle rozmyslel a vrátil se zpět ke svému přívrženci Miloši Zemanovi, jednou už Stropnického jméno zaznělo.

[ctete-foto]44463[/ctete-foto]

Na druhou stranu však Stropnický občas působí jako neřízená střela. V době, kdy ještě Babišovou pravou rukou byla Radmila Kleslová, ministr obrany neváhal kritizovat její minulost u StB. Když se mu nezdá výrok některého spolustraníka, nebojí se ho okomentovat. Tím je právě lidem sympatický, ale pro svého šéfa nečitelný. Pokaždé, když se Stropnický rozhovoří víc, než je podle vicepremiéra zdrávo, dostane jasný pokyn a ustoupí zpět do pozadí.

[ctete-foto]44239[/ctete-foto]

Horší už to však je se Stropnického rodinou. Obzvlášť syn Matěj, novopečený předseda Strany zelených a bývalý radní leží Babišovi v žaludku silně. Šel proti jeho primátorce Krnáčové, neustále kritizuje hnutí ANO, které označuje za podvod na voliče a o jeho politice se určitě nedá říct, že by byla pro Babiše líbivá. Špatnou reklamu si před nedávnem udělala i Stropnického manželka Veronika Žilková. Její prohlášení o silvestrovských incidentech v Kolíně nad Rýnem Babiše rozlítila a o herečce prohlásil, že svá slova musela vyřknout v opilosti.

Eric Drooker

Pozice Martina Stropnického je tedy na hodně rozviklaných vahách. Jak už je smutnou skutečností, o jeho politické budoucnosti bude rozhodovat pouze jeden muž. Naneštěstí pro ministra, je tento muž nejmocnějším ve státě, což dokazuje každým dnem. Jasným signálem, jak Stropnický dopadne, budou titulky a články v Babišových médiích. Podle nich se totiž od dob konce ministryně Heleny Válkové dá jasně rozeznat, kolik času ve funkci ještě politikům hnutí ANO zbývá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články