Stropnický: Debata kolem Pelikána je mimo mísu

Eric Drooker

Hostem pořadu Interview ČT24 byl ministr obrany Martin Stropnický. Hlavním tématem byla samozřejmě uprchlická krize a boj proti Islámskému státu, ale zároveň se vyjádřil ke svému vládnímu kolegovi Robertu Pelikánovi. Jednoznačně řekl, že má na své názory právo.

Ministr obrany zdůraznil, že stejně složité jako současná doba je i hledání řešení. „Pokud někdo formuluje snadná řešení, měli bychom být ostražití,“ uvedl. Možnost, aby se dohodly všechny strany na společném postupu proti Islámského státu, je problematická.

„Mám dojem, že většina válečných konfliktů je také spojena s nějakým byznysem,“ uznal Stropnický fakt, že se sice proti ISIS bojuje, některé státy od něj ale zároveň kupují ropu. „S kým se spojit proti komu, to je jádro toho problému,“ řekl ministr.

Stropnický je přesvědčen, že k pozemní operaci by došlo jen při spojení veškerých mezinárodních sil. Je ale podle něj pochopitelné, že euroatlantická aliance se jí brání. „Pozemní operace znamená krev,“ upozornil. Co ještě by podle něj mohlo státy k podobnému kroku donutit? „Možná pokud přijde další velká uprchlická vina, jarní. A je pravděpodobné, že k ní dojde,“ popsal ministr s tím, že další miliony uprchlíků nebudou státy schopny přijmout.

Největší překážkou v dohodě je neshoda na dalším setrvání Bašára Asada. „Je navíc také možné, že se budou překreslovat hranice,“ myslí si Stropnický. „Bude tlak třeba Kurdů, aby v této době realizovali své několikaleté tužby a měli vlastní stát,“ řekl.

Některá média se v současnosti opírají do ministra spravedlnosti Pelikána kvůli jeho názorům na uprchlickou krizi. Jeho bratr Petr je totiž muslim. „To, že pan Pelikán má trošku jiný názor než ostatní ministři ano, není žádný problém,“ myslí si Stropnický. „To s jeho bratrem mi připadá mimo mísu,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články