Stropnický i Šlechtová odmítli, že novičok mohl pocházet z Česka

Martin Stropnický, ministr zahraničí ČR (ČTK)

Martin Stropnický, ministr zahraničí ČR | FOTO: ČTK

Ministři zahraničí Martin Stropnický i obrany Karla Šlechtová (oba ministři v demisi ANO) se ohradili proti dnešnímu tvrzení ruského ministerstva zahraničí, že smrtící látka novičok mohla pocházet z ČR. Stropnický to označil za standardní způsob, jak manipulovat informacemi ve veřejném prostoru. Šlechtová zdůraznila, že Česká republika striktně dodržuje mezinárodní úmluvu o zákazu, vývoji, výrobě a šíření chemických látek a armádní protichemická jednotka v Liberci se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám. Novičokem byl tento měsíc v Británii přiotráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera.

„Ohrazujeme se proti tvrzení o původu novičoku, které nelze ničím doložit. Je to standardní způsob, jak manipulovat informacemi ve veřejném prostoru, kdy se vypustí zpráva vysoce spekulativního charakteru, aniž by bylo možné ji prokázat. Tato informace se poprvé objevila již v předchozích dnech na dezinformačním serveru Sputnik,“ uvedl Stropnický na Twitteru. Šlechtová označila tvrzení ruské diplomacie za absurdní.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes v televizi Rossija 24 řekla, že nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu novičok je Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. Jmenované země podle ní od konce 90. let provádějí „intenzivní výzkum látek z projektu novičok“. Podle dosavadních informací se paralyzující látka novičok vyvíjela na území bývalého Sovětského svazu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner