Stropnický o odpůrcích konvoje: Buranství není názor

Eric Drooker

Zřejmě nejhlasitějším vládním zastáncem přesunu amerického konvoje přes Českou republiku je ministr obrany Martin Stropnický. O správnosti vojenské akce je přesvědčen a stejně tak má radikální názor i na její odpůrce. O části z nich tvrdí, že by se neměli vyjadřovat, jako by měli patent na rozum, a spíše cítit pokoru.

Podle Stropnického nemá kritika přesunu nic společného se svobodou slova. „Svoboda názoru i slova je veledůležitá. Nejlépe ale v kombinaci s inteligencí a vkusem,“ naráží na snahu pár desítek jedinců přejezd bojkotovat. „Urážky a buranství nejsou názorem,“ myslí ministr obrany. Nespokojený je i s přístupem vrcholných politiků, kteří přesun konvoje označují za demonstraci síly, nebo ho přirovnávají k okupaci ruskými vojsky v roce 1968. „U politiků bych ještě přidal nutnost nést za svůj názor odpovědnost. Na to řada vážených kolegů systematicky zapomíná,“ kritizuje na Facebooku Stropnický odpůrce konvoje z řad poslanců.

Na důležitost upozorňuje Stropnický dlouhodobě

Ministr svůj souhlas s přejezdem spojeneckých vojsk vyjadřuje od samého počátku. „Jsem rád, že vláda jednomyslně schválila přejezd zhruba pěti set amerických vojáků,“ tvrdil hned po vládní schůzce. S nárůstem odporu ze strany levicových politiků a proputinovských propagandistických skupin už jeho nadšení klesá. Zprvu se snažil operaci rozumně vysvětlit. „Nemějme iluze, v případě našeho ohrožení se bez spolupráce se spojenci neobejdeme,“ napsal na Facebook. „Americký přesun přes Českou republiku je tak investicí do naší vlastní bezpečnosti,“ snažil se zdůraznit důležitost spolupráce se spojenci. Dnes už podle svých slov pochopil, že v naší zemi existuje spousta „expertů“ na přesuny vojenských kolon. „Je jich tolik, že mě to naplňuje optimismem: jsme strategicko-logistická velmoc a jen se trochu divím, že to po světě není všeobecně uznávaný fakt,“ říká s trochou cynismu Stropnický.

Rozdíl v názorech se prý dá vysvětlit jednoduše. „Kdo bere zajištění bezpečnosti naší země vážně, nemá s konvojem problém. Kdo pošilhává po široké slovanské náruči, naskakují mu pupínky,“ má jasno šéf armády.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články