Stropnický: Pojmenovat náměstí po Němcovovi je pitomý nápad

Matěj Stropnický (ČTK)

Matěj Stropnický | FOTO: ČTK

Matěji Stropnickému se nelíbí nápad pojmenovat náměstí před ruskou ambasádou po opozičním politikovi Borisi Němcovovi.  Je to podle něj „hovadina“ a ti, kdo to navrhují, jsou „pseudohrdinové a geopolitičtí pidiratlíci“. Stropnický je klasická ukázka člověka, jehož názory není nutno nějak vášnivě vyvracet, stačí je jen citovat.

Na svém facebooku se Stropnický rozjel opravdu hutným způsobem. Taková koncentrace nechutnosti se nevidí ani u Jiřího Vyvadila. Kdyby byl Vyvadil jednotkou, má tenhle příspěvek tak asi 6 až 7 Vyvadilů. Celým tím dílem se můžete pokochat na místě vzniku ZDE.

Výběr „myšlenek“: „Plán přejmenovat pražské náměstí Pod kaštany, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném opozičním ruském politikovi Borisi Němcovovi je asi nejpitomější projev kulturních válek – náhradní politiky, jak tomu říkám, který se dosud objevil… Ten pán nebyl jen obětí atentátu, který nepochybně nikdo neschvalujeme. Ten pán také celá devadesátá léta umetal cestu neregulovanému kapitálu, privatizoval cokoli, mu přišlo pod ruku, o jeho guvernérování N. Novgorodu si nedělám iluze vůbec žádné, když ho za něj chválila i Thatcherová… Jo, pak proti Putinovi léta protestoval, abych nezapomněl… Vím, že část společnosti se u nás Ruska bojí, někteří ho dokonce nenávidí, jiní jen Putina. Myslím si o tom své… Ne, ti, kdo tuhle hovadinu navrhují, a ti, kdo ji chtějí schválit, tihle pseudohrdinové a geopolitičtí pidiratlíci (to je pro tuto příležitost smyšlený druh ratlíka nejmenšího) si to dovolujou jenom proto, že jsou pod deštníkem NATO, ve výběhu, že vědí, že nic neriskují, že jim se nic stát nemůže. Nejraději by naťácké svalstvo ještě dotovali dalším zbrojením, aby se mohli producírovat ještě víc, základnami třeba. Proto to není žádná odvaha, ale pouze exhibicionismus.“

A máme to v kostce. To jsou skutečně zámecké rady. (Ano, my víme, že zámek si Stropnický junior opravil taky vlastníma rukama, to ho šlechtí. Peníze půjčila maminka, která zdědila autorská práva po svém otci. Hodně pomohly peníze za muzikál Dracula. Ne, nesmějeme se, kdepak.)

Salonní pidiratlík Stropnický ml. tedy žije pod „deštníkem NATO“ a naznačuje, že se to tady s Putinem jen tak přehání. Nebezpečí vidí ve zbrojení posilující „naťácké svalstvo“. Sám kůži nasadil v životě jen při opravě svého zámečku, jinak je to bojovník s tváří ošlehanou kavárenským větrákem. Kdyby měl být v Rusku v opozici, dostal by zažívací potíže.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Když bude někdo chtít prověřit kádrové profily ruské opozice, bude to mít dost snadné. Najde tam lidi zapletené s vládnutím Jelcina, pankáčské výtržnice v kostele, zakladatele fašisticko-bolševické strany Limonova, konzumenty vodky a nikotinu v množství větším než malém, zneuznané básníky a malíře a spisovatele. Prostě celou tu plejádu lidí, kteří jako by vypadli z nějakého starého ruského románu. FSB by mohla dodat podklady, tam to všechno vědí. Kdyby Stropnický sepisoval čítanky, čehož snad děti budou uchráněny, měly by jedinou přednost: nebyly by moc dlouhé.

Nic nám po tom není, ať si junior z lepší rodiny skrytý pod deštníkem NATO vykládá, co chce. Ale hlavně ať opravuje ten zámek. To je (bez ironie) záslužné. Na politiku nepouštět, stejně jako se kdysi rozhodlo, že na saka nemají pouštět Biľaka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články