Stropnický přiznal, že uneseného agenta Psíka vyslala do Libanonu vojenská rozvědka

Martin Stropnický, ministr zahraničí ČR (ČTK)

Martin Stropnický, ministr zahraničí ČR | FOTO: ČTK

Ministr obrany Martin Stropnický (hnutí ANO) v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) uvedl, že příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík z pětice unesených Čechů jel do Libanonu pro informace o českém občanovi dříve uneseném v Libyi. O roli agenta média dosud jen spekulovala. Ani ředitel rozvědky Jan Beroun nechtěl Psíkův úkol kvůli utajení upřesnit. Pětice Čechů zmizela v Libanonu loni v červenci a ve čtvrtek odpoledne se vrátila do Česka.

Agent armádní rozvědky odcestoval loni do Libanonu ve skupině se dvěma novináři jindřichohradecké televize, advokátem a tlumočníkem. „Na začátku byla snaha pomoci našemu kuchaři v Libyi. Dnes mnoho takzvaných chytráků říká, že to bylo hloupé a naivní. Neměl krytí, a proto se napojil na skupinu s tím, že to bude obratnější,“ řekl Stropnický HN k úkolu Psíka. Zmíněný kuchař byl unesen v Libyi loni v březnu, o jeho osudu zatím nejsou žádné zprávy.

Mezinárodně hledaný zločinec a terorista Alí Fajád, kterého česká vláda propustila na svobodu, byl ihned zadržen ve své vlasti. (ČTK)

Ředitel armádní rozvědky Jan Beroun přitom ve čtvrtek roli Psíka novinářům odmítl upřesnit. „Hlásíme se k panu Psíkovi, další informace nebudu poskytovat,“ řekl jen. Nic bližšího neřekl ani premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), médiím pouze oznámil, že se musí důvod cesty pětice do Libanonu vyšetřit.

Nabídka informací o Čechovi z Libye byla podle médií jen léčkou libanonské tajné služby, která chtěla za pětici Čechů dostat údajně svého pracovníka Alího Fajáda. Ten byl držen v Česku, o jeho vydání žádaly Spojené státy. Ve čtvrtek byl Fajád na základě rozhodnutí pražského soudu propuštěn z vazby, když ministr spravedlnosti Robert Pelikán (hnutí ANO) nepovolil jeho vydání do USA. Podle advokáta Vladimíra Řičici už Fajád zřejmě odletěl do Libanonu.

Eric Drooker

Pelikán odmítl potvrdit, že propuštění Fajáda souviselo s propuštěním pěti Čechů. Stropnický ale v části rozhovoru pro HN zveřejněné již ve čtvrtek na serveru IHNED uvedl, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby se Fajád nedostal do rukou amerických vyšetřovatelů.

Později Stropnický v tiskovém sdělení napsal, že jeho vyjádření pro HN „bylo uvedeno v širším kontextu souvislostí, které jsou pro tento případ důležité“. „Jedna publikovaná věta je příliš zjednodušující a nepopisuje komplexně složitou podstatu kauzy. Chci plně podpořit vyjádření ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), že vláda s teroristy nevyjednává,“ uvedl Stropnický.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články