Student VŠE: Ševčík se chová, jako by spadl z Marsu. Lidé ve škole s ním nesouhlasí, ale většina mlčí

Ekonom a děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík hovoří na demonstraci Česká republika na 1. místě s názvem Nenásilná revoluce, 28. září 2022, Praha. (ČTK)

Ekonom a děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík hovoří na demonstraci Česká republika na 1. místě s názvem Nenásilná revoluce, 28. září 2022, Praha. | FOTO: ČTK

Jakub Kuneš je studentem Vysoké školy ekonomické. K působení děkana Miroslava Ševčíka, který opět vystoupil na proputinovské demonstraci, má dlouhodobé připomínky. Ptám se, jestli chce být anonymizován – a pan Kuneš odpoví, že rozhodně ne, a obratem mi zašle i svou fotku. 

Jak hodnotíte pana děkana?

Začnu zkušenostmi ze školy. Styl výuky rozdělím na dvě části. První – když hovoří k věci, k probírané odborné látce, tak s ním žádný problém nemám. Mluví zajímavě, živě, vše v pohodě. Problém nastává, když pan docent prezentuje různé věci jako fakta, ale s odkazem na  dezinformační weby. Při diskusi, když jej při nějakém takovém názoru (byť je to spíš lež než názor), tak to s ním nehne. Už při covidu se chlubil tím, že respirátor měl na sobě jen jednou nebo dvakrát. Jak chceme zvládnout pandemii, když ani člověk, který by měl být autoritou ve škole, tak flagrantně porušuje veškerá covidová nařízení? Jeho „názory“ začaly covidem, že respirátory nefungují, že očkování nefunguje a je škodlivé. Od února se tyto projevy posunuly směrem k válce. Prezentuje stejné názory jako na demonstracích, ve veřejném prostoru, a co říká, se téměř shoduje s ruskou propagandou, kterou v posledních měsících slyšíme z Ruska.

Archiv Jakuba Kuneše, se souhlasem
Jakub Kuneš | FOTO: archiv Jakuba Kuneše / se souhlasem

Jak na nějaký takový výrok zareaguje posluchárna?

Většinou nijak. Mluvil jsem o tom s několika lidmi a říkali, že to prostě ignorují. Ač nejsou odborníky na dané téma, tak snadno zjistí, že to jsou nesmysly. Někteří odejdou – a většina lidí tam ani nechodí, protože ví, jakým způsobem tam co bude vykládáno. Občas vznikne nějaká diskuse. Ale zpravidla jsem to já, kdo ji vyvolá. Moc lidí se do diskuse nepřidává, ale po hodině za mnou často přicházejí s tím, že jsou rádi, že se někdo postavil.

()

Jak hodnotíte to jeho vystupování mimo školu?

Četl jsem s ním pár rozhovorů a slyšel i pár úryvků z jeho veřejných a mediálních vystoupení. Je mi osobně trapno to komentovat. Když srovnám rétoriku pana docenta, kdy na jedné straně tady máme ruského vraha Putina, o kterém prohlásí, že mu věří více než šéfovi naší bezpečnostní služby, a na stranu druhou prezidenta Zelenského, který je národní hrdina, označuje jako kašpara. Útoky, že Fiala je hňup? Jak tohle vůbec může zaznít? Můžeme spolu nesouhlasit, ale takto útočit na premiéra či na prezidenta Zelenského, který se brání vrahům z Ruska? To se těžko komentuje, je mi za to trapně. I za to, že jsem s panem děkanem spojovaný. On je prezentován jako děkan Národohospodářské fakulty, je tak zapsán v programu toho svolavatele demonstrace, kde je leaderem pan Vrabel. Člověk, co se chlubí, že se omluvil v ruské televizi Rusku za českou vládu, že Vladimir Putin je podle něj dobrý politik a podobně. To si pak člověk říká, že pan docent spadnul z Marsu.

Reagovala na to nějak škola?

Škola na to myslím nijak nezareagovala oficiálně. Měl jsem možnost si přečíst, že si rektor pana docenta pozval na nějaký pohovor kvůli jeho výrokům na demonstraci. Nicméně žádné oficiální stanovisko jsem nezaznamenal. Otázka je, jak to dopadne dál. Pan rektor prohlásil, že bude požadovat, aby se pan docent zbavil svých stranických vazeb. Což nedopadlo. Takže uvidíme, co se bude dít dál. Oficiální stanovisko školy jsem nezaznamenal. Je to smutná situace, kdy pan docent někoho označuje za „šuldy“ a „špinavce“.“ Takhle se strefuje do premiéra? Je to strašně nešťastná situace.

Demonstrace Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí v Praze (28. září 2022) (ČTK / Kamaryt Michal)

Drtivá většina lidí z VŠE, se kterými jsem mluvil, je proti tomu. Ale na škole panuje většinový názor na jeho výroky. I od lidí, o kterých jsem si myslel, že za panem docentem stojí, jsem dostal vyjádření podpory – a od spousty spolužáků také. Situace je daná: Na jedné straně je zlo, válka, dezinformace, prokremelská propaganda. Na druhé straně jsou lidi, kteří se proti tomu snaží bojovat. Zarazilo mě, jak pan docent při svých vyjádřeních působí sebejistě. Není to Jourové, ale Joudové, není to van der Leyenová, ale Lejnová – to ho musel opravit i moderátor. Když jej ale někdo konfrontuje, tak si stěžuje, že je to zaplacený, že je to navedený, že je to kampaň. Prostě – je to celé především smutné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články