Proč jsou studenti zodpovědnější než jejich prarodiče? Uplatit se nedají, pohádkám nevěří 

Autogramiáda premiéra Andreje Babiše (ANO)  na pražském Chodově (Tom Rimpel / se svolením autora)

Autogramiáda premiéra Andreje Babiše (ANO) na pražském Chodově | FOTO: Tom Rimpel / se svolením autora

Volby do poslanecké sněmovny se blíží, ty studentské už ovšem máme za sebou. Podle očekávání se jejich výsledky vůbec nepodobají předvolebním průzkumům, je tedy otázkou, jak může být rozdíl tak markantní. Odpověď je zřejmá, mladí lidé se nenechají tahat za nos a nevěří každé hlouposti, kterou jim premiér a jeho poddaní naservírují.

Starší generace je ideální skupinou obyvatel, na kterou Andrej Babiš může zkoušet své populistické rejdy. Protože se mu již za osm let ve velké politice osvědčily sliby a lži, mířené převážně na seniory, je jasné, že v nich bude stále pokračovat.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Zvýšené důchody, dráha zdarma, sleva tu a tam, dárečky ve formě příspěvků nad rámec plánovaných výdajů. To vše dopřál Babiš seniorům, aby si oni na oplátku ve volební místnosti vzpomněli zase na něj. A oni si samozřejmě vzpomínají.

Nepřemýšlí nad tím, že jejich nezodpovědné chování bude mít nedozírné následky pro budoucnost dnešní mladé generace. Právě ta totiž bude platit dluhy, které Babiš za přispění svých voličů bez okolků naseká.

Je nepochopitelné, že mnoho lidí nad šedesát let stále smutní za dobou dávno minulou, odpornou, komunistickou. Přestože se mnoho důchodců rozčiluje, že jsou plošně považováni za podporovatele ANO či komunistů, čísla hovoří jasně. Například v minulých parlamentních volbách se podle agentury Median přiklonilo nejvíce voličů nad 60 let právě k Babišovu hnutí. Následovali komunisté a SPD. 

Podle toho zatím vypadají i letošní průzkumy, které de facto hrůznou vládu těchto tří politických subjektů predikují. Zachránit nás od této děsivé sestavy však mohou mladí voliči. Ti totiž dobře vidí, že všechno, co ministerský předseda slibuje, je snůška výmyslů, populistických výkřiků a propagandy. Studentské volby ukázaly, že ještě není úplně zle. Vítězem se u mladých totiž stala koalice Pirátů a STAN, druhá se umístila koalice SPOLU, obě získaly kolem třiceti procent hlasů. Třetí ANO mělo necelých 9 procent. Ve stejném duchu hovoří i zmíněný Median. V roce 2017 se podle jeho dat kategorie voličů 18-34 let jednoznačně přiklonila k Pirátům a ODS.

FORUM 24 (archiv)

Stejný trend je letos třeba potvrdit a navíc třikrát podtrhnout. Jak budou volit vládními dárečky zasypaní senioři (pochopitelně ne všichni), je zřejmé. Je však třeba, aby se „proti“ nim postavili ve stejné síle i vnuci a vnučky některých z nich. Bez mladých lidí u volebních uren totiž nebude změna možná.

A beze změny nám tu budou vyrůstat další generace, které budou věřit tomu, že dřív to bylo lepší, a poslouchat hlouposti typu „zlatý komunisti, to by se za nich nestalo“. Na to špatné se zapomíná rychle, proto je nutné stále dokola opakovat, co v naší zemi komunističtí zločinci napáchali. K této etapě našich dějin by se rovnou dala přidat i doba babišovská. V té sice umírali lidé „jen“ kvůli neschopnosti vlády, ale na svobodu občanů se dupalo stejně jako před rokem 1989.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]