Studenti mohou hlasovat, jak zjednodušit maturitu. Musí ale sledovat ministrův Instagram

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) (ČTK)

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) | FOTO: ČTK

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zveřejnil na svém instagramovém účtu anketu, ve které se ptá studentů, jak má zjednodušit letošní maturity. Hlasovat je možné mezi zrušením slohových prací, státních didaktických testů nebo školních ústních zkoušek. Plaga tak zřejmě reaguje na současnou koronavirovou krizi, kdy výuka probíhala po většinu školního roku pouze distančně. 

„Dostávám od vás různé návrhy na úpravy letošních maturit, které jsou inspirovány zahraničím. Pokud bych je měl shrnout, tak je to: zrušit slohové práce, zrušit státní didaktické testy nebo zrušit školní ústní zkoušku,“ napsal ministr školství Robert Plaga na instagramu a vyzval k zapojení do diskuze.

Instagram/Robert Plaga
Ministr školství Robert Plaga zveřejnil na svém instagramovém účtu anketu

Plaga zároveň doplnil, že jej zajímá nejen hlas studentů, ale také důvod, proč hlasují pro jednu z variant. „Prosím, vždy na začátek komentáře uveďte možnost A/B/C podle toho, o jakou část byste si maturitu ulehčili. A = didaktický test, B = slohová práce, C = ústní zkouška,“ vysvětlil dále ministr školství.

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) (facebook/Martin Kuba)

Někteří však upozornili, že názory není možné pod příspěvek vkládat. „Píši nám maturanti, že již není možné komentovat, jelikož jsou komentáře zablokované,“ napsal jeden z diskutujících. Ministr následně vysvětlil, že k hlasování je potřeba začít sledovat jeho instagramový účet. „Chcete si nahnat sledující? O to Vám teď jde? Wow,“ reagoval na ministra další z uživatelů.

K anketě se vyjádřila také bývalá ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová z ČSSD. „Anketa ministra Plagy mezi maturanty, jak má být zjednodušena maturita 2021, je akt zoufalství a vítězství PR nad realitou,“ napsala v pátek na twitteru.

Podle Valachové je problém v tom, že celé generaci žáků a studentů byla zhoršena možnost vzdělávání. „Vzhledem k tomu, jak jsme na tu situaci byli nepřipraveni a co daleko hůře, že jsme se nepřipravili ani na 2. vlnu, musíme za to přijmout odpovědnost,“ tvrdí exministryně s tím, že ale není proti diskuzi se studenty. Myslí si však, že anketa na instagramu není dospělý způsob, jak situaci řešit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články