Studenti na Karlově mostě uctili památku Milady Horákové a připomněli důležitost nezávislých a svobodných médií

Pietní akt na Karlově mostě 25. 6. 2020 (Lukáš Bíba)

Pietní akt na Karlově mostě 25. 6. 2020 | FOTO: Lukáš Bíba

Zítra, 27. 6. 2020 v 5:35 ráno, to bude přesně 70 let od chvíle, kdy byla na dvoře pankrácké věznice katy komunistické strany popravena Milada Horáková. Studenti uctili její památku na Karlově mostě o dva dny dříve. Pietní akt zároveň připomněl důležitost svobodných a nezávislých médií.

Teatrální propagandistická kampaň v tisku a rozhlase, která doprovázela proces, na jehož konci byli odsouzeni k trestu smrti Milada Horáková, Jan Buchal, Záviš Kalandra a Oldřich Pecl, nebyla v 50. letech u inscenovaných soudních řízení ničím neobvyklým. Už před rokem 1948 měla KSČ zásadní vliv na většinu masmédií. Po uchvácení moci začala strana všechna media nejen kontrolovat a cenzurovat, ale podle sovětského vzoru také řídit a úkolovat. Manipulace s informacemi, lži a zastrašování se tak staly osvědčenými nástroji k ovládání společnosti.

Vzdělávací program Jeden den na školách společnosti Člověk v tísni připomněl během čtvrtečního pietního aktu Miladu Horákovou a dobovou propagandistickou kulisu procesu. „Několik desítek středoškoláků utvořilo na Karlově mostě ‚uličku‘. Na její jedné straně viděli procházející lidé portréty a fotografie z různých období života Milady Horákové. Na druhé straně byly výstupy mediální kampaně spojené s procesem, fotografie ze soudní síně a příklady projevů zmanipulované veřejnosti,“ popisuje pietní akt Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden den na školách. „Celoživotní počínání pracovité, obětavé a statečné ženy se tak dostalo do kontrastu s nenávistnou propagandistickou mašinérií, která proces ‚ve jménu republiky a jejího lidu‘ provázela. Symbolická ulička je historickým ohlédnutím a zároveň připomínkou důležitosti svobodných, nezávislých a kvalitních médií. Taková média jsou pilířem demokracie a potřebujeme je i nyní. Právě nyní,“ dodává.

Vzpomínkový akt se konal pod hlavičkou Dne Příběhů bezpráví, který Jeden svět na školách pořádá od roku 2011. V letošním roce navazuje právě na významné výročí 70. let od zavraždění Milady Horákové, kterému se bude věnovat i v listopadu, kdy proběhne 16. ročník Měsíce filmu na školách. „Myslím, že je to velmi záslužné připomínat mladým lidem minulost, a proto jsem se rozhodla vaše pozvání přijmout,“ uvádí Jana Kánská, dcera Milady Horákové, která přijala pozvání na slavností zahájení a předání Cen Příběhů bezpráví.

„V roce 2020 se v rámci Příběhů bezpráví soustředíme na téma mediální, budeme se zabývat rolí médií, propagandou, cenzurou či mediální manipulací v komunistickém Československu. Naším cílem je podpora a zvyšování mediální gramotnosti mladých lidí, jejich schopností a dovedností kriticky rozlišovat mezi rozličnými mediálními sděleními. Upozorněním na to, jak byla omezována svoboda slova a jak stát skrze cenzurní opatření a kontrolované sdělovací prostředky ovládal své vlastní občany, chceme poukázat na nezastupitelnou úlohu svobodných a nezávislých médií,“ dodává Karel Strachota.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com