Studenti protestují: Vznikla petice proti tomu, aby italští neonacisté zneužili Palachův odkaz

Jan Palach (archiv)

Jan Palach | FOTO: archiv

Italští neonacisté pod záštitou města Verona chystají koncert pro Jana Palacha. Proti takovému zneužití jména člověka, který se upálil na protest proti okupaci, protestují studenti filozofické fakulty. Deník FORUM 24 přináší jejich výzvu v plném znění.

STANOVISKO STUDENTSKÉ RADY FILOZOFICKÉ FAKULTY UNIVERZITY KARLOVY K PLÁNOVANÉMU KONCERTU VE VERONĚ

Letošní výročí sebeupálení se Jana Palacha je o něco významnějším než výročí předešlá. Je tomu totiž celých 50 let od činu, který otřásl světem. Je proto zřejmé, že bude tomuto výročí dáváno mnohem více pozornosti než výročím předešlým.

S rozhořčením jsme přijali zprávu, kterou přinesl list La Repubblica a v návaznosti na něj česká media, o chystaném koncertu ve Veroně, na kterém mají participovat hudební uskupení napojená na italskou krajní pravici. Jakožto členové a členky Studentské rady FF UK, tedy organizace, jež každoročně Palachův čin připomíná, se zásadním způsobem proti tomuto koncertu ohrazujeme. Za zcela odsouzeníhodné pak považujeme záštitu oficiálních míst, v tomto případě provincie Verona, nad tímto koncertem.

Palachův odkaz je i dnes stále živý, proto je potřeba v této souvislosti si připomenout, co je základním prvkem tohoto odkazu, který je více než jednoznačný. Jana Palacha, studenta filozofické fakulty, motivovala k jeho radikálnímu činu touha po demokracii a humanitě. Hnutí identity a další krajně pravicová uskupení dezinterpetují tento Palachův odkaz již svou vlastní existencí. Je proto nemyslitelné a zcela nežádoucí, aby byl Palach takovýmito hnutími oslavován.

Italské dějiny jsou poznamenány epochou fašismu, avšak dnešní Itálie stojí na hodnotách demokracie, lidské svobody a rovnosti, tedy na hodnotách zcela neslučitelných s fašistickým hnutím. My, studenti a studentky FF UK, s těmito hodnotami zcela souzníme, a jednohlasně říkáme NE koncertu ve Veroně.

Studentská rada Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]