Studenti se nesměli ptát na Čapí hnízdo: Který máme vlastně rok?

archiv TZ

Tomáš Zdechovský | FOTO: archiv TZ

Učitelé Střední průmyslové školy strojnické v Plzni měli zastrašovat studenty, že pokud se v diskuzi s premiérem Andrejem Babišem zeptají na kauzu Čapí hnízdo, tak budou mít problémy u maturity. Pokud je to pravda, tak je na zamyšlení, jaký máme vlastně rok a jestli cenzura někdy něco vyřešila.

Podobnou věc považuji za nepřípustnou hned ze dvou důvodů. První je, že Listina základních práv a svobod, která je součástí Ústavy České republiky, zaručuje všem občanům svobodu projevu, a pedagogové, již vychovávají mladou generaci, by měli základní zákon země ctít především. Za druhé se takovými příkazy křiví charaktery mladých lidí, protože jsou tak de facto vedeni k pokrytectví a neupřímnosti. Rovněž by si učitelé měli uvědomit, že takovými způsoby ztrácejí u žáků vážnost a autoritu.

Eric Drooker

Navíc mě mrzí, že se tahle událost stala zrovna v Plzni. V tomto městě totiž bývali za komunistů trestáni žáci ve školách za to, že si dovolili říci pravdu o osvobození Američany. A je smutné, že se totalitní praktiky tímto do západočeské metropole svým způsobem vrátily. Osobně také jezdím na besedy s mladými lidmi, dokonce velice často a jsem za tuto možnost vděčný. Studenti se mě vždy mohou ptát, na co chtějí, nejsou žádné restrikce ani domluvené otázky. Jedině taková debata má totiž smysl pro obě strany.

Občas se skutečně zapotím, ale právě pro tu jejich dravost a leckdy vyloženě neřízené otázky na tělo, do toho jdu zas a znova. Jejich upřímná zpětná vazba totiž nabíjí energií a dává impuls pro další práci. A na rovinu, když se naučíte obstát třeba před sto studenty z učňáku, nebo hodinu udržíte pozornost žáků z prvního stupně ZŠ, výstup před nastoupeným plénem vám přijde jako procházka růžovým sadem.

Spousta kolegů se podobných akcí bojí, případně chodí jen před malou skupinu vysokoškolských studentů, kde předpokládají, že je budou „šetřit“. Takhle přitom jen zůstanou ve svých bublinách a vůbec se nenaučí nutnosti pohotových reakcí, a co je hlavní, pokoře. Pokoře k jinému názoru a voltairovskému duchu diskuze „sice s vámi vůbec nesouhlasím, ale vždy se budu bít za to, abyste své názory mohli svobodně vyslovit“.

Docela mi vrtá hlavou, proč vlastně učitelé pana premiéra do školy pozvali. Aby si někde udělali čárku? Prodali to jako reklamu na školu? Upevnili si pocit moci, že zase jednou můžou studentům vyhrožovat? Protože se báli nabídku odmítnout? Jsem rád, že žijeme v demokracii a nikoli v socialismu, kde byly nesprávné připomínky pro politiky zakázány. Zákazem diskuze o některých tématech totiž problémy nezmizí a rozhodně se samy nevyřeší. Jen ten, kdo dokáže jít s kůží na trh se vším všudy, se může nazývat demokratem.

Autor je europoslanec za KDU-ČSL

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner