Studenti UK proti Home Credit. V petici žádají zrušení partnerské smlouvy a příspěvek sbírají sami

Tomáš Zima (FB Tomáš Zima)

Tomáš Zima | FOTO: FB Tomáš Zima

Na konci září uzavřela Univerzita Karlova novou partnerskou smlouvu s firmou Home Credit. Dohoda se společnosti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera byla uzavřena na tři roky, kdy by měla škola získat celkem 1,5 milionu korun. Rozhodnutí bylo ovšem stvrzeno pouze vedením v čele s rektorem Tomášem Zimou bez souhlasu Akademického senátu. Proti se kromě Filozofické fakulty postavili i studenti, kteří sbírají podpisy pod otevřený dopis žádající odstoupení od dohody, a nově založili sbírku ve výši celkové částky sponzorského daru.

Studenti univerzity zmiňují v dopisu nejenom problematické spotřebitelské půjčky společnosti, ale také podnikání v Číně, kde tamní režim dlouhodobě čelí porušování lidských práv. Sama společnost zde navíc získala navíc přízvisko „král lichvářů“.

Filozof Václav Němec (archiv Václav Němec)

Podle studentů musí být při získávání finančních prostředků zohledněna především také etická stránka jejich původu: ,,Peníze napojené na čínský režim navíc v zahraničním akademickém prostředí prokazatelně ohýbají akademické svobody, vedou k autocenzuře, cenzuře a univerzity se stávají nástrojem manipulace veřejné diskuze a politiky.“

Majitel Home Credit Petr Kellner čelí i opakované kritice, že se pokouší ovlivnit českou zahraniční politiku ve prospěch Číny. Součástí smlouvy je navíc část, kde uzavírající strany stvrzují, že se zdrží všeho, co by mohlo poškodit dobré jméno a pověst stran či negativně ovlivnit spolupráci: ,,Ustanovení smlouvy může ohrozit například práce sociologů zkoumající vliv snadno dostupných půjček a s tím spojených exekucí na populaci. Jedná se tak podle našeho názoru o nepřípustný zásah do akademických svobod,“ uvádí studenti v dopisu.

Kolem smlouvy uzavřené 30. září mezi rektorem univerzity a zástupcem Home Credit Jiří Šinajcem se rozpoutala vášnivá diskuze ihned po jejím zveřejnění. Vedení univerzity o kroku příliš dlouho dopředu neinformovalo a zůstává otázkou, jestli o něm věděl i samotný Akademický senát. Jako zástupce vedení Filozofické fakulty se od smlouvy nejdříve distancoval její děkan Michal Pullmann: ,,Fakulta UK žádnou spolupráci s firmou Home Credit International neplánuje. Otázku, co od partnerství s touto firmou očekávají jiné fakulty a součásti univerzity, je zapotřebí směřovat na jejich vedení.“

Peníze by tak měly připadnout vedle Institutu ekonomických studií Fakultě sociálních věd především Matematicko-fyzikální fakultě. Generálním partnerem Univerzity Karlovy ovšem zůstává Česká spořitelna.

Aktualizace: Po tlaku odstupuje Home Credit od smlouvy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner