Studentka vytvořila umělou inteligenci, která přeloží znakový jazyk do mluveného

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Priyanjali Gupta, indická studentka Tamil Nadu’s Vellore Institute of Technology (VIT), vytvořila inovativní model umělé inteligence, který dokáže přeložit americký znakový jazyk do angličtiny v reálném čase. Informoval o tom server RepublicWorld.com

Priyanjali Gupta je studentkou 3. ročníku informatiky se specializací na datovou vědu na Tamil Nadu’s Vellore Institute of Technology. Tato mladá vědkyně z Indie dokázala vytvořit nový prototyp umělé inteligence, který umožňuje snazší a efektivnější komunikaci neslyšícími. Je totiž schopen překládat znaky amerického znakového jazyka do angličtiny pomocí rozhraní API pro detekci objektů Tensorflow prostřednictvím přenosového učení z předem vyškoleného modelu s názvem ssd_mobilenet.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

Vynález Priyanjali Gupta sdílela na sociální síti LinkedIn, kde v krátkém videu přímo demonstrovala, jak model funguje, a touto inovativní myšlenkou ohromila velkou masu lidí. Její příspěvek získal na platformě více než 60 000 lajků.

Ve svém příspěvku na Github vysvětluje: „Datový soubor je manuálně vytvořen spuštěním souboru Image Collection Python, který shromažďuje obrázky z vaší webové kamery nebo všechny níže uvedené znaky v americké znakové řeči: Ahoj, Miluji Tě, Děkuji, Prosím, Ano a Ne“.

Priyanjali Gupta začala poprvé přemýšlet o tom, že by chtěla při svém studiu něco vyvinout v únoru loňského roku. „Matka se mi posmívala. Ale přimělo mě to přemýšlet, jak bych mohla své znalosti a dovednosti využít. Jednoho dne, uprostřed rozhovorů s Alexou, mě napadla myšlenka inkluzivní technologie, a to spustilo řadu plánů,“ uvedla pro InterestingEngineering.com. Přiznala také, že vytvoření hluboké neuronové sítě pro detekci znaků je složitý úkol, a že na modelu bude pracovat i nadále.

Situaci, týkající se platforem, které využívají technologie pro překlad znakových jazyků, okomentovala Gupta následovně: „Podle mě se výzkumníci a vývojáři snaží ze všech sil najít řešení, které by bylo možné implementovat. Nicméně si myslím, že prvním krokem by měla být normalizace znakových jazyků a dalších způsobů komunikace se speciálně zdravotně postiženými. Pozornost by měla být věnována práci na překlenutí komunikační propasti“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články