Studentské prezidentské volby vyhrála Nerudová. Získala přes 54 procent hlasů

Kandidáti na prezidenta. Danuše Nerudová, Petr Pavel, Andrej Babiš (Evropská unie / Štěpán Neubauer / Zuzana Bönisch / se souhlasem)

Kandidáti na prezidenta. Danuše Nerudová, Petr Pavel, Andrej Babiš | FOTO: Evropská unie / Štěpán Neubauer / Zuzana Bönisch / se souhlasem

V pondělí a úterý se v Česku konaly studentské prezidentské volby. V prvním kole vyhrála Danuše Nerudová, která získala přes 54 procent hlasů. Celkem volební lístky odevzdalo 504 škol. Výsledky zveřejnil program Jeden svět na školách (JSNS).

Projektu se mohli zúčastnit studenti nad 15 let, hlasovací lístek jich odevzdalo celkem 76 136. Volby ovládla Danuše Nerudová, která získala 54,11 procent hlasů a vyhrála by tak již v prvním kole. Petr Pavel skončil druhý s 25,65 procenty. Třetí favorit Andrej Babiš získal necelých 10 procent. Na čtvrtém místě byl pak Pavel Fischer s 3,6 procenty a na pátém Marek Hilšer s 2,6 procenty. Zbývající kandidáti dostali od studentů méně než 2 procenta hlasů.

Nerudová měla největší podporu voličů na středních odborných školách, Pavel na gymnáziích a Babiš na odborných učilištích.

Studentské volby mají podle organizátorů přispět k aktivnímu a zodpovědnému občanství budoucích prvovoličů. Studenty podle organizátorů seznamují se základními principy demokracie a volebním systémem České republiky, s programy i jednotlivými kandidáty. Na jednotlivých školách vznikly volební komise složené ze studentů, kteří pracují pod dohledem pedagoga.

„Výsledky studentských voleb vnímáme jako specifickou výpověď o nejmladší generaci, o jejích názorech a postojích. Myslíme si, že by politiky, médii ani širokou veřejností neměly být přeceňovány, ani přehlíženy,“ uvedli již v listopadu organizátoři.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články