Studie Harvardovy univerzity: Satelitní snímky napovídají, že koronavirus v Číně propukl mnohem dříve, než udává režim

archiv

Záběr z čínské akce k oslavě roku Krysy v Praze, ilustrační snímek | FOTO: archiv

O tom, odkdy Čína věděla o vypuknutí epidemie plicní nemoci COVID-19 v provincii Chu-pej, se zbytek světa dohaduje bezvýsledně už několik měsíců. Aktuální studie vědců z Harvardovy univerzity napovídá tomu, že se virus ve Wu-chanu šířil mnohem dříve, než se myslelo.

Výzkumníci analyzovali na 111 satelitních snímků čínské metropole Wu-chanu. Skupina vědců pod vedením Johna Brownsteina z lékařské fakulty Harvardovy univerzity se zaměřila na vytíženost nemocničních parkovišť a zjistila, že od roku 2018 byla čím dál víc obsazená. Vůbec nejvíc aut na nich pak stálo v září a říjnu 2019. O předmětné studii informovala agentura Reuters.

Roman Černý

Pět ze šesti sledovaných nemocnic mělo v uvedeném období vůbec největší příliv lidí a současně Číňané do internetových vyhledávačů ve zvýšené míře zadávali hesla „průjem“ a „kašel“. Podle zmíněného vědeckého týmu z Harvardu je proto možné, že se koronavirus ve Wu-chanu šířil už na podzim, tedy o poznání dříve, než co k situaci v uvedeném velkoměstě uvádějí oficiální údaje. Čínský režim informoval místní kancelář Světové zdravotnické organizace až 31. prosince 2019, a to o případech „zápalu plic neznámého původu“, které se objevovaly ve Wu-chanu.

Zda a nakolik zvýšená obsazenost nemocničních parkovišť skutečně přímo souvisela s koronavirem, nelze potvrdit, přiznávají vědci v předmětné studii. Německý zpravodajský server Spiegel cituje výhradu šéfa Německého střediska dálkového výzkumu dat při Německém leteckém a vesmírném úřadu (DLR) profesora Stefana Decha, který poukazuje na to, že u snímků není informace o čase jejich pořízení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner