Stydíme se za ČSSD. Vlivný exposlanec a 26 dalších opouštějí stranu

Jan Hamáček, předseda ČSSD, ministr vnitra a vicepremiér Babišovy vlády (ČTK)

Jan Hamáček, předseda ČSSD, ministr vnitra a vicepremiér Babišovy vlády | FOTO: ČTK

Bývalý poslanec Richard Dolejš s dalšími 26 straníky prchají z ČSSD a vstupují do nového projektu. Rozčarovalo je vládnutí s hnutím ANO a chování předsedy Jana Hamáčka po sjezdu a kolem kauzy s cestou do Moskvy.

Za časů Stanislava Grosse a Bohuslava Sobotky platil Richard Dolejš za jednoho z nejvlivnějších politiků ČSSD. Dlouhodobě se vymezoval vůči spolupráci sociální demokracie s hnutím ANO, do sněmovny už za ČSSD v posledních sněmovních volbách nekandidoval. Vývoj událostí po posledním sjezdu strany ať už šlo o odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka či dosud nevyjasněnou kauzu moskevské cesty předsedy Jana Hamáčka už byl pro něho poslední kapkou.

Revue FORUM (archiv)
Seznam Zprávy zjistily, že spolu s dalšími 26 sociálními demokraty ve středočeské organizaci Zdice stranu opouští a zakládá vlastní hnutí Jistota a budoucnost pro Zdice. V posledních týdnech situace gradovala tak, že se za ČSSD stydíme. Čistší je založit si lokální hnutí se stejným programem, měli jsme tu v posledních volbách 45 procent, jen to nehodláme dál dělat pod hlavičkou ČSSD. Nechceme asistovat tomu, kdy vedení ČSSD svým přístupem a chováním likviduje své názorové oponenty a soupeře ze sjezdu,“ řekl exposlanec Dolejš.

Místostarosta Zdic se na odchodu ze strany shodl se svými zdickými kolegy, kteří vládnou zdejšímu městskému úřadu. „Dlouhodobě jsme byli proti koalici s Andrejem Babišem. Chtěli jsme personální změnu ve vedení sociální demokracie. Vyzývali jsme předsedu Hamáčka, aby přijal zodpovědnost za prohrané krajské volby. To se bohužel nestalo. ČSSD ztratila tvář a vládnutím s Babišem se dostala do tragikomické pozice,“ dodal.

 

V sociální demokracii to po dubnovém sjezdu vře. Šéf Hamáček se dostal pod tlak svou nevyjasněnou rolí kolem naplánované cesty do Moskvy, kde chtěl pořídit vakcíny Sputnik V. Výpravu chtěl podniknout při vědomí útoku ruských agentů na sklady ve Vrběticích. Navzdory mnoha důkazům, které jeho verzi vyvracejí, Hamáček stále tvrdí, že šlo o kamufláž a do Moskvy ve skutečnosti nechtěl. Hamáček navíc po sjezdu začal odřezávat od moci své názorové soupeře. Odvolal z vlády ministra zahraničí Petříčka a poté, co pardubický hejtman Martin Netolický potvrdil, že Hamáček mu zcela vážně představil plán na pořízení Sputniků v Moskvě, jej odvolal z dozorčí rady České pošty.

V reakci na to Hamáčkovi kritici začali hovořit o spuštění nadstranické debaty o budoucnosti tuzemské levice. S iniciativou přišel bývalý místopředseda strany Michal Šmarda a v úsilí jej podpořili i Petříček a Netolický. Podle Richarda Dolejše však ČSSD šanci na změnu kurzu prováhala a straně podle něho již není pomoci. On a jeho zdičtí kolegové ČSSD opustí k 30. červnu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]