Summit G7 hledá cestu, jak zastavit čínskou dluhovou diplomacii

Ilustrační foto. (Pixabay/RayWong2016)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/RayWong2016

Sedm lídrů států, které se snaží konkurovat Číně, přijalo plán na podporu zemí s nižšími a středními příjmy při budování lepší infrastruktury. Prezident Joe Biden prohlásil, že chce, aby plán Build Back Better World (B3W) podporovaný USA byl kvalitnější alternativou k podobnému čínskému programu.

O co světové sedmičce jde, shrnuje zpráva na BBC.com: Čínská iniciativa Pásmo a cesta (BRI) pomohla financovat vlaky, silnice a přístavy v mnoha zemích, byla však kritizována za to, že některé z nich zatěžuje dluhy. V prohlášení na summitu v anglickém hrabství Cornwall vedoucí představitelé skupiny G7 uvedli, že nabídnou hodnotově orientované, vysoce standardní a transparentní“ partnerství. Podrobnosti o tom, jak bude plán G7 financován, však zůstávají nejasné. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že skupina zatím není ve fázi, kdy by mohla uvolnit finance pro svou iniciativu.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Spojené státy kritizují zejména čínskou takzvanou dluhovou diplomacii. Očekává se, že se skupina G7, tedy sedm nejbohatších demokratických zemí světa, rovněž zaváže k novému plánu na zastavení budoucích pandemií. Opatření zahrnují zkrácení doby potřebné k vývoji vakcín a léků proti covidu-19 na méně než 100 dní. Třídenní setkání v přímořském letovisku Carbis Bay v Cornwallu pořádá britský premiér Boris Johnson.

Analytik Jon Sopel pro BBC píše: „Vysocí představitelé Bidenovy administrativy chtějí dokázat, že západní hodnoty mohou zvítězit. Tvrdí, že čínské investice mají příliš vysokou cenu; že nucená práce ujgurské menšiny v Sin-ťiangu je morálně zavrženíhodná a ekonomicky nepřijatelná, protože brání spravedlivé hospodářské soutěži.

Joe Biden bude trvat na tom, že globální dodavatelské řetězce musí být bez tohoto druhu práce. Podle amerických představitelů nejde jen o konfrontaci s Čínou, ale o představení pozitivní alternativy pro celý svět.

Bidenova administrativa však zatím mlží o tom, jakou částkou a v jakém časovém horizontu by Západ na tento plán globální infrastruktury přispěl. Jisté je, že západní mocnosti jsou znovu odhodlány jednat hned, aby čelily vzmáhající se a stále silnější Číně.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]