Supernakažlivý vánoční večírek v Oslu. Účastníci se nakazili omikronem

Ilustrační foto  (Pixabay/Engin_Akyurt)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Engin_Akyurt

Na firemním vánočním večírku, který byl označen jako „superšiřitelská akce“, se v Oslu nakazilo nejméně 13 lidí koronavirem varianty omikron. Podle úřadů by se jejich počet mohl zvýšit na více než 60 případů.

Jak uvádí CNN.com, k propuknutí nákazy došlo na vánočním večírku 26. listopadu. Pořádala ho společnost Scatec zabývající se obnovitelnými zdroji energie, jež působí v Jihoafrické republice. „Tento večírek byl superšiřitelskou událostí,“ sdělil agentuře Reuters e-mailem Preben Aavitsland, vedoucí lékař Norského institutu veřejného zdraví.

()

„Naše pracovní hypotéza je, že nejméně polovina ze 120 účastníků se během večírku nakazila variantou omikron. Jedná se tak prozatím o největší epidemii omikronu mimo Jihoafrickou republiku.“

Kromě lidí nakažených na večírku bylo podle Aavitslanda potvrzeno, že dva lidé žijící na západním pobřeží země a dva lidé v karanténě na letišti v Oslu jsou také nositeli varianty omikron.

Epidemie vedla norskou vládu k opětovnému zavedení některých celostátních omezení s cílem omezit šíření viru covid-19. Společnosti v celé Evropě ruší kvůli omikronu plány na vánoční večírky.

Zdravotnické úřady uvedly, že nakažení jedinci zatím vykazovali mírné příznaky a žádný z nich nebyl hospitalizován. „Zatím je příliš brzy na to, abychom mohli říci, zda se klinický obraz onemocnění liší u nákazy omikronem od nákazy deltou,“ uvedl Aavitsland.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články