Vildumetzová skončí ve vedení sněmovny. Je to mediální štvanice, prohlásila

Místopředsedkyně poslanecké sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) (ČTK / Šimánek Vít)

Místopředsedkyně poslanecké sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) | FOTO: ČTK / Šimánek Vít

Jana Mračková Vildumetzová (ANO) rezignuje k 30. září na funkci místopředsedkyně sněmovny. Oznámila to na čtvrteční tiskové konferenci hnutí ANO. Poslankyně a kandidátka opozičního hnutí na pozici ministryně vnitra byla terčem kritiky kvůli stykům se Zakaríou Nemrahem obviněným v korupční kauze Dozimetr.

„Od prvního dne opakuji, že to byl kamarád mého muže. Neřešila jsem s ním žádné pracovní věci. Vždy byl všude na pozvání mého manžela a v době, kdy byl na naší svatbě a na našem křtu, jsem absolutně netušila a ani nemohla tušit, že ho jednou bude stíhat policie. S kauzou Dozimetr nemám absolutně nic společného,“ prohlásila v emotivním vyjádření.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Mračková Vildumetzová je bývalá hejtmanka Karlovarského kraje. Je členkou předsednictva ANO. Ve stínové vládě hnutí jí připadá křeslo ministryně vnitra. Mračkovou Vildumetzovou k rezignaci ve čtvrtek vyzývali zástupci některých koaličních klubů.

Dnes uvedla, že na rozdíl „od organizovaného zločinu STAN a dalších politiků vládních stran má svědomí naprosto čisté“. „Vždycky jsem bojovala proti korupci, proti podvodům. Všichni lidé, kteří je páchají, tak za to mají být patřičně potrestáni,“ řekla. Rozhodnutí rezignovat podle ní není spravedlivé, ale zaslouží si ho její rodina.

“Musím ale promluvit i jako matka a žena, mám dvouletého a 23letého syna. Mám rodinu a to je pro mě nejdůležitější na světě. Tahle mediální štvanice mě neuvěřitelně zraňuje. Proto jsem došla k rozhodnutí, které není spravedlivé, ale zaslouží si ho rodina. Rezignuji na post místopředsedkyně sněmovny,” dodala zlomeným hlasem. 

S informací o stycích Jany Mračkové Vildumetzové přišel server Neovlivní.cz. Politička se obhajovala tím, že se jedná o přítele jejího manžela a ona ho prý téměř nezná. Jak se však ukázalo, Zakaría Nemrah šel manželovi místopředsedkyně sněmovny za svědka na svatbě, Mraček si ho vybral dokonce i ke křtu syna.

Sama Vildumetzová v televizi Prima prohlásila, že Nemraha téměř nezná. „Je to známý mého manžela. Pokud jsem se s ním viděla, tak jen v přítomnosti mého manžela. Vždycky jen na společenské bázi, nikdy nic obchodního,“ vysvětlovala. Podle videa ze svatby si však tak cizí patrně nebudou. Z něj je jasné, že Nemrah byl manželovi místopředsedkyně sněmovny z hnutí ANO za svědka.

Svojí rezignací zabránila odvolání z funkce, tento krok totiž avizovali koaliční politici v reakci. K odstoupení vyzvali Mračkovou Vildumetzovou ve čtvrtek například poslanci TOP 09. Podle zákonodárců vládní strany bylo její další setrvání ve funkci neúnosné. Rezignaci žádal také šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Jako svědka a kmotra si opravdu neberete někoho, ‚koho sotva znáte přes manžela‘, jak tvrdila. A nepomůže jí ani rychlé smazání svatebního videa,“ napsal na twitteruMinistr vnitra Vít Rakušan (STAN) pak prohlásil, že by měla vše vysvětlit. Zároveň nevyloučil, že se ji vládní koalice pokusí odvolat z funkce místopředsedkyně sněmovny.