Svaz bojovníků za svobodu chtěl od ministerstva 4 miliony, dostane 40 tisíc

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička (archiv F24)

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička | FOTO: archiv F24

Český svaz bojovníků za svobodu, skupina oblíbenců prezidenta Miloše Zemana, dostane podle Lidových novin od ministerstva obrany příspěvek ve výši čtyřicet tisíc korun. ČSBS, který je známý hlavně kontroverzním předsedou Jaroslavem Vodičkou, ale dostává peníze i od resortů kultury a financí.

„Svaz má stovky členů a našim záměrem není jejich činnosti nějak omezovat,“ uvedl pro Lidovky.cz šéf obrany Martin Stropnický, který svaz již před časem kritizoval.

O přidělování peněz rozhodovala hodnotící komise, která má 15 členů. Loni ČSBS nedostal od ministerstva vůbec nic, v roce 2015 200 tisíc korun, rok předtím to bylo 4,5 milionu.

Vedení ČSBS čelilo koncem loňska kritice. Z organizace tehdy odešli nebo byli vyloučeni někteří členové, kteří se proti vedení vymezovali. Z ČSBS vystoupil třeba válečný veterán Pavel Vranský, ženy spojené s vyvražděním Ležáků, dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová či ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík. Několik desítek členů svazu v listopadu založilo novou organizaci − Spolek pro zachování odkazu českého odboje, který měl počátkem letoška více než sto členů.

Nejpodivněji se projevuje jeho šéf Vodička. Vedení organizace loni na jaře čelilo kritice za jeho projev na terezínské tryzně, který kvůli pasáži o uprchlících označily židovské obce za xenofobní. V roce 2015 byla do čela lidické buňky Svazu zvolena politička Jana Bobošíková. V reakci na to opustily svaz poslední tři žijící lidické ženy − dospělé svědkyně lidického masakru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]