Svaz bojovníků za svobodu má smůlu. S Vodičkou v čele peníze od státu neuvidí, vzkázala ministryně

Jaroslav Vodička (Pavel Šmejkal, se souhlasem autora)

Jaroslav Vodička | FOTO: Pavel Šmejkal, se souhlasem autora

Dokud povede Český svaz bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička a jeho lidé, pomoc od státu svaz nedostane. Tak se vyjádřila ministryně obrany Jana Černochová v pořadu Reportéři ČT. Nejde totiž jen o šestimilionovou dotaci, kterou svazu přidělovala vláda Andreje Babiše a kterou nová vláda svazu škrtla. Jde i o kancelářské prostory, které svaz využíval v budovách ministerstva na několika místech po České republice.

Ministryně řekla, že za současných podmínek spolupráci se svazem neobnoví. Kanceláře museli členové svazu opustit na základě jejího pokynu. Důvodů, proč současná koalice nestojí na straně svazu, je řada, Jana Černochová zmínila ty nejaktuálnější: “Agresor a válečný zločinec Putin vraždí civilisty a tento svaz, Český svaz bojovníků za svobodu, k tomuto mlčí. Neřekl k tomu jedno jediné slovo,” zmínila Černochová.

(Týdeník FORUM)

ČSBS na svém webu zveřejnil prohlášení k situaci na Ukrajině, ale na kameru ani do telefonu předseda svazu Jaroslav Vodička pár vět k postoji ČSBS k ruské agresi na Ukrajině neřekl. Stejně tak svaz neodpověděl na otázky deníku FORUM 24 týkající se nepřidělené státní dotace.

Právě šestimilionová státní dotace byla řadu let zásadní položkou v hospodaření ČSBS, Babiš ji svazu posílal na základě přání komunistů, kteří dotací podmiňovali svoji podporu jeho vládě. K budoucnosti svazu bez dotace se Vodička opět nevyjádřil. Místopředseda ČSBS Emil Kulfánek jen řekl, že odebrání dotace neznamená konec ČSBS.

Vodička je terčem kritiky dlouhodobě. Od jeho nenávistného projevu na Terezínské tryzně v roce 2016 přes komunistickou minulost – dvakrát člen KSČ a donašeč VB, vyznamenání mlátičky Zdeňka Ondráčka, příklon k Rusku – například podporoval Noční vlky -, ale nevyhnuly se mu ani problémy se svěřenou dotací a jejím vyúčtováním. V minulosti musel svaz část peněz vracet, protože za peníze kupoval špekáčky nebo čokolády.

Samotný Vodička se mihl v politice, když byl zastupitelem v Ústeckém kraji za Zemanovce a SPD. Často se objevoval na akcích pořádaných Milošem Zemanem, byl také v jeho volebním štábu a získal od prezidenta vyznamenání. Část členů ČSBS v době jeho vedení odešla. Ti, kteří zůstali, si ho do čela zvolili znovu v loňském roce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články