Svážejí placené demonstranty, tvrdil Klaus. Později se omluvil

Václav Klaus starší (ČTK)

Václav Klaus starší | FOTO: ČTK

V neděli 23. června se v pořadu Nedělní partie na Primě Václav Klaus senior rozhovořil o demonstracích. Oznámil národu, že demonstrovala jen „hrstička“ zneuznaných, frustrovaných a neúspěšných. Uznal sice, že demonstrace jsou naším občanským právem, ovšem hned nato se pustil do dalších výkladů.

Druhá věc jsou demonstrace organizované, na které se sváží lidi zadarmo autobusy z Moravy a ještě jim je za to něco zaplaceno,“ prohlásil.

()

Moderátorka na to nijak nereagovala, ani otázkou po zdroji takové informace, ani jinak, takže v mnoha divácích nepochybně jen posílila dojem, že je to prostě pravda. Těžko říct, jestli tomu Klaus st. skutečně věří, nebo tuhle nesmyslnou lež prostě jen úmyslně šíří. Stejně jako to dělá ministryně spravedlnosti (!) Marie Benešová nebo premiér Babiš. I ti veřejně hovoří o placených demonstrantech.

Písničkář a občanský aktivista Zbyněk „Ziggy“ Horváth se ale rozhodl, že mlčet nebude. Na Václava Klause podal trestní oznámení. V něm mj. uvedl:

Na včerejší demonstraci jsem 104 lidem zprostředkoval odvoz dvěma autobusy ze Zlína na pražskou Letnou. Částka na osobu vycházela na 500 Kč, kterou každý zaslal na můj transparentní účet vedený u Komerční banky ve Zlíně právě pro tyto účely. Díky této transakci jsem schopen věrohodně prokázat, že cestu si demonstranti platili sami. Tvrzení Václava Klause považuji za urážku a otevřenou snahu poškodit všechny účastníky demonstrací v očích veřejnosti. Jednoznačně rovněž odmítám ničím nepodložené obvinění, že demonstranti za účast na demonstracích dostávají zaplaceno.“

Klausův pomlouvačný výrok vzbudil pochopitelnou vlnu nevole i u dalších lidí, kteří právě jako Horváth organizovali pronájem autobusů na cestu do Prahy z jiných měst. K oznámení se chtějí přidat, případně ho samostatně podat organizátoři cesty např. z Českých Budějovic, z Domažlic, a další přibývají.

()

Také oni mohou doložit, že každý účastník si za jízdu platil sám. Na Facebooku vznikla už dlouho před demonstrací na Letné skupina, kde se zájemci o cestu z různých míst hlásili a dovídali se, kolik a jak mají zaplatit. Nikoli tedy, kolik a jak bude kýmsi záhadným proplaceno jim.

Pan Alojz Šula se k výrokům Václava Klause postavil jinak. Otevřeným dopisem tohoto znění, který poskytl rovněž deníku FORUM 24.

Vážený pane Klausi,

jako bývalý předseda vlády a prezident republiky jste se v minulosti několikrát zasadil o zachování a rozvoj demokracie v naší zemi. Jistě proto víte, jak je pro tuto oblast nebezpečné zveřejňování nepravdivých nebo neověřených zpráv, hoaxů.

V neděli 23. 6. 2019 jste v pořadu Partie na TV Prima uvedl, že k protestům na Letné jsou bezplatně sváženi zaplacení demonstranti. Věřím, že tuto informaci máte jako zkušený politik ověřenu a znáte její zdroj. Uvedená skutečnost by znamenala zásadní ohrožení demokratických procesů v naší zemi. Věřím proto, že nešlo o poplašnou zprávu a jste schopen uvedené sdělení doložit. Dovoluji si vás proto požádat o informaci, kdo realizoval tento bezplatný svoz, výplatu zaplacených demonstrantů a kde k tomuto proplácení došlo. Vaše odpověď bude jistě zajímat nejenom mne, ale i statisíce protestujících, kteří včera navštívili demonstraci na pražské Letné.

S pozdravem Alojz Šula

Na odpověď si tedy budeme muset počkat. Stejně jako na zprávu o tom, co Václav Klaus starší vypověděl při podání vysvětlení na policejní služebně a zda své tvrzení žádanými důkazy podložil.

AKTUALIZOVÁNO: V úterý 25. 6., po publikování tohoto článku, uveřejnil Václav Klaus st. na webové stránce svého institutu omluvu v tomto znění:

Před příjezdem k rozhovoru na TV Prima jsem z několika zdrojů obdržel informaci o tom, že lidem měla být na nedělní demonstraci nabízena doprava zdarma a někteří za to měli být i placeni. Nezakládá-li se tato informace na pravdě, pak se za její užití v televizním rozhovoru omlouvám.“

Což lze v podstatě přeložit jako: Někdo mi něco řekl, a tak jsem to v televizním vysílání se vší vážností veřejnosti prezentoval jako fakt.

Zbyněk Horváth ovšem považuje tuto omluvu za nedostatečnou a na své oficiální stránce uvádí:

Trvám na omluvě stejně účinné, jako byla pomluva, a požaduji finanční satisfakci ve výši ceny sta autobusů ze Zlína do Prahy a zpět, k čemuž se zavazuji zmíněné odškodné bezezbytku využít formou vkladu na náš aktivistický transparentní účet číslo 115-5868860237/0100.“ 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]