Svědek v kauze Stoka popsal, jak předával úplatky

Eric Drooker

U Krajského soudu v Brně pokračuje hlavní líčení v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauzy Stoka. Předsedkyně senátu čte výpovědi svědků z přípravného řízení, jeden z nich popsal, jak jako živnostník předával úplatky lidem ze správy nemovitostí. Díky tomu prý získal zakázky.

Podnikatel Jan M. vypovídal na policii, účastníkům hlavního líčení stačila jeho čtená výpověď. Muž pracuje v oboru instalatérství, získával zakázky i od správy nemovitostí městské části. Pracoval podle něj u ní Robert F., který měl údajně za úkol sehnat firmy, které budou zakázky za úplatek získávat. Z toho důvodu muže oslovil. Na schůzce na čerpací stanici mu podle něj pak obžalovaný podnikatel Pavel Ovčarčin potvrdil, že půjde o 15 procent ze získané zakázky.

„Pak jsem měl schůzku s panem Kosmákem a bylo mi potvrzeno, že pro správu nemovitostí budu pracovat podle dohodnutých podmínek,“ přečetla z výpovědi muže předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová. Pavel Kosmák je bývalý vedoucí technik správy nemovitostí.

O zakázkách, které podnikatel získá, se podle něj dozvídal přes e-mail. Někdy ale prý dělal i takzvané křoví, kdy mu Kosmák či Robert F. řekli nabídkovou cenu a jím nabídnutá částka měla být vyšší, aby zakázku získala jiná firma. Za to prý žádné peníze nedostával. Robertovi F. nebo Kosmákovi ale pak údajně předával dohodnutých 15 procent ze získaných zakázek, vždy v hotovosti. Dvakrát prý na dohodnutém místě nechal obálku se jménem Pavel Ovčarčin. Muž uvedl, že peníze pak prý posílali dál, ale nevěděl komu.

Kosmák už dřív přiznal, že od firem vybíral úplatky 15 procent, dvě procenta si nechával. K trestným činům se dřív doznal i podnikatel Ovčarčin, který ale řekl, že přímo od firem peníze nepřebíral. Dnes uvedl, že dotyčného viděl asi dvakrát a žádné peníze od něj nevzal.

U soudu dnes vypovídal jednatel stavební firmy Dalibor H. Firma půjčuje lešení jiným firmám. Uvedl, že se zná s Lubomírem Smolkou, spoluvlastníkem stavební společnosti Kros-stav. Smolka i Kros-stav jsou mezi obžalovanými. Smolka ho prý jednou upozornil na zakázku, kterou firma následně získala. Zároveň Smolkovi dlužil peníze. Jako splacení dluhu a poděkování za upozornění na zakázku mu prý předal 20.000 korun.

Soud zahájil líčení loni v září po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed. V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Veřejné zakázky podle žalobce získávaly vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Švachula už dříve popřel, že by založil organizovanou zločineckou skupinu, řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články