Švédsko a Dánsko předvolají ruské diplomaty kvůli narušení vzdušného prostoru

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Švédsko a Dánsko předvolají ruské velvyslance kvůli narušení vzdušného prostoru obou skandinávských zemí. S odkazem na prohlášení diplomatických sborů o tom informovala agentura AFP. Ruské průzkumné letadlo v pátek večer proletělo v blízkosti dánského ostrova Bornholm a vzápětí narušilo i švédský vzdušný prostor.

„Ruský velvyslanec je na zítřek (pondělí) předvolán na ministerstvo zahraničí. Další narušení dánského vzdušného prostoru Ruskem. Je to naprosto nepřijatelné a v současné situaci obzvláště znepokojivé,“ napsal na twitteru dánský ministr zahraničí Jeppe Kofod.

(Týdeník FORUM)

„Bylo to průzkumné letadlo, které bylo v našem vzdušném prostoru velmi krátkou dobu. Dvě dánské stíhačky F-16 okamžitě zasáhly,“ řekl agentuře AFP mluvčí dánského ministerstva obrany Henrik Mortensen.

Dánsko, členský stát Severoatlantické aliance, tento typ incidentů podle Mortensena řeší jen zřídka.

Švédsko, které není členem NATO, ale vstup zvažuje, uplatní podle ministerstva zahraničí „postupy zavedené pro tyto případy, včetně předvolání zástupce příslušného státu“.

Při podobném incidentu na začátku března narušily švédský vzdušný prostor nad Baltským mořem čtyři ruské vojenské letouny.

Švédsko i sousední Finsko zvažují po ruské invazi na Ukrajinu členství v NATO. Moskva varovala, že takový krok by měl následky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články