Svého hlavního protivníka v prezidentské volbě si Babiš už vybral. Dotyčný ale kandidovat nebude

Andrej Babiš (ANO) (Hnutí ANO / se souhlasem)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Hnutí ANO / se souhlasem

Premiér Petr Fiala před několika dny napsal, že Andrej Babiš naplno rozjel svoji hybridní prezidentskou kampaň. Šéf hnutí ANO podle všeho skutečně vede kampaň, jejímž cílem je jeho zvolení prezidentem republiky. Pozoruhodné na tom je, jak moc k tomu Babiš potřebuje současnou vládu a jejího předsedu Fialu. Bohužel se na tom ukazuje, jak zásadní roli budou v aktuální prezidentské kampani hrát témata, která s funkcí hlavy státu moc nesouvisí a která se hodí spíše pro volby sněmovní.

Andrej Babiš v neděli napsal na sociální sítě, že se ho předseda vlády Fiala asi bojí, protože jak jinak si vysvětlit, že šel do Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News sám, bez oponenta, přitom od zimy byli s Babišem zváni společně.

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

„Jistě, 13. března jsem náš společný duel musel bohužel zrušit já. A to pouhý den předem. Skončil jsem tenkrát hospitalizovaný v nemocnici. Prima to ale nevzdala a hledala společné termíny dál. Nabídli nám večerní debatu na konci dubna a já přijal. 28. dubna v devět večer. Premiér Fiala si dal na čas, ale pak… odmítl. Fajn. Hledalo se dál,“ vysvětloval Babiš.

A pokračoval: „Nechtěl jsem jít s nikým jiným a vzkázal do televize, že si počkám, až bude mít pan premiér čas. Kdykoliv. Stále se nic nedělo, až v týdnu konečně nabídka přišla. Pan premiér jde tuto neděli do pořadu sám, bez oponenta, a já to můžu po skončení relace na CNN Prima NEWS kolem 13:00 okomentovat. Žádná debata. Žádná konfrontace.“

Nejdůležitější téma případné Babišovy prezidentské kampaně

Na tom je krásně vidět, jak moc chce být Andrej Babiš vnímán jako hlavní oponent a protiváha Petra Fialy a jeho vlády. Proto vyvíjí tolik úsilí, aby se mohl zúčastnit televizní debaty s premiérem, ve které by vystupoval jako hlavní představitel opozice a kde by se samozřejmě věnoval svému ústřednímu tématu, kterým je kritika Fialovy vlády a zdůrazňování toho, že za Babiše bylo líp.

(Týdeník FORUM)

Předseda hnutí ANO ale zašel ještě o dost dál. Minulý týden v rozhovoru pro Deník.cz dokonce premiéra Fialu vyzval, aby kandidoval na prezidenta s tím, že když to udělá, půjde do toho také. Má to naprostou logiku.

Vzhledem k tomu, že Andrej Babiš chce s největší pravděpodobností udělat nejdůležitějším a klíčovým tématem své případné prezidentské kampaně napadání Fialovy vlády, o které tvrdí, že je asociální a arogantní, a „která kašle na naše lidi a ve které sedí zástupci organizovaného zločinu hnutí STAN“, bylo by pro Babiše ze všeho nejlepší a nejjednodušší, kdyby premiér Fiala na prezidenta kandidoval spolu s ním.

To ovšem Petr Fiala odmítá, protože si uvědomuje odpovědnost, kterou jako premiér má, a že jeho úkolem je v čele vlády provést Českou republiku tímto složitým obdobím. Andrej Babiš to má ale jinak a to, že je hlavní tváří opozice, chce naopak maximálně využít ve své zatím nepřiznané prezidentské kampani.

Petr Fiala to ostatně velmi dobře popsal ve své odpovědi na Babišovo obvinění, že se ho bojí. Předseda občanských demokratů na to reagoval, že tomu tak není a že pokud bude třeba, rád se Babišovi postaví, zároveň však uvedl, že oproti březnu, kdy spolu měli naplánovaný televizní duel, se situace změnila.

Nástroj k mobilizaci Babišových příznivců

„Andrej Babiš rozjel naplno svoji hybridní prezidentskou kampaň. Oblepil republiku svojí osobní kampaní, kde chybí logo hnutí ANO. Nechodí do práce ve sněmovně, ale objíždí města a vesnice a agituje. Nikoliv pro hnutí ANO, ale pro sebe. A přitom veřejně tvrdí, že není rozhodnut, zda chce na prezidenta kandidovat. Je to zvláštní Babišova hra s veřejností,“ zdůraznil Fiala.

Generál Petr Pavel (Pavel Hofman / FORUM 24)

Premiér dále napsal, že se rozhodl, že Babišovi nebude v této hybridní kampani pomáhat, a to ani účastí ve společné televizní debatě. „Jsem připraven se mu postavit jako lídrovi parlamentní opozice. Pro svoji prezidentskou kampaň má ale jiné oponenty. Pana Středulu, paní Nerudovou či pana Pavla. Já to nejsem, byť mě k prezidentské kandidatuře před několika dny dokonce vyzval,“ dodal předseda vlády Petr Fiala s tím, že se s Andrejem Babišem může utkávat v televizních debatách, až potvrdí, že na prezidenta kandidovat nebude.

Problém je v tom, že ačkoli má Babiš pro svou prezidentskou kampaň jiné oponenty, bude se stejně chovat, jako by tím hlavním byl předseda vlády Petr Fiala, i když ten se volby hlavy státu samozřejmě nezúčastní. Andrej Babiš a jeho marketingový tým ale moc dobře ví, že Fialův kabinet je dobrý terč a nástroj k mobilizaci Babišových příznivců a že nespokojenost s vládou bude v čase narůstat už jenom kvůli složité ekonomické situaci, ve které jsme se ocitli.

Útočení na vládu a vymezování se vůči ní je tak vděčným tématem pro kampaň před volbou prezidenta, ačkoli hlava státu rozhodně nemá sloužit jako politická opozice a protiváha k vládě. Jeho role má být zcela odlišná. Babiš však z prezidentské volby dělá pokračování loňských sněmovních voleb.

Ve výše zmíněném rozhovoru to říká více než jasně: „Většina mých fanoušků si přeje, abych kandidoval na Pražský hrad, protože bych byl dobrý prezident. Myslí si, že by se tím vyvážila nespravedlnost ze sněmovních voleb, kdy to bylo pět na jednoho.“ Je dobře, že mu to Fiala nechce usnadňovat, ale stejně tak by mu to neměli usnadňovat ani Josef Středula, Danuše Nerudová, Petr Pavel a další.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články