Švejdar se omluvil za vyjádření policie k akci Milionu chvilek v Průhonicích

Policejní prezident Jan Švejdar (ČTK/Ondřej Deml)

Policejní prezident Jan Švejdar | FOTO: ČTK/Ondřej Deml

Policejní prezident Jan Švejdar je nemile překvapen vyjádřením středočeských policistů, kteří označili srpnovou akci Milionu chvilek pro demokracii na autogramiádě premiéra Andreje Babiše (ANO) za nepovolené shromáždění. Švejdar to v sobotu oznámil na twitteru. Podle něj však policie nijak nezasáhla do práv a povinností účastníků.

„Včerejší vyjádření středočeské policie k aktivitě Milionu chvilek v Průhonicích mne nemile překvapilo a veřejnosti se za něj upřímně omlouvám. Bylo nešťastné zejména proto, že právo shromažďovací v ČR stojí zásadně na oznamovacím principu a přímo v Listině základních práv a svobod je zakázáno podmiňovat jeho konání povolením orgánu veřejné správy,“ uvedl Švejdar na sociální síti.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Sousloví „nepovolené shromáždění“ by se proto podle něj v žádném vyjádření českých policistů nemělo objevit. „K oznámení přestupku jako takovému bych rád zdůraznil fakta. Místně příslušné oddělení policie dospělo k závěru, že se mohlo jednat o aktivitu, která podléhá oznamovací povinnosti podle shromažďovacího zákona, a toto oznámilo příslušnému správnímu orgánu, aby věc posoudil a ve věci rozhodl,“ vysvětlil Švejdar.

Policie podle něj neučinila žádný krok, kterým by omezila aktivitu spolku Milion chvilek. „Nijak nezasáhla do práv a povinností účastníků aktivity. Nenavrhla ani neuplatnila žádnou sankci a ponechala rozhodnutí na subjektu, který má v této oblasti nepochybně více zkušeností. Nic víc. Rozčarování, které jsem zaznamenal ve veřejném prostoru, rozumím a mrzí mě to,“ dodal policejní prezident.

Dobrovolníci ze spolku Milion chvilek pro demokracii se rozhodli premiéra Andreje Babiše při jeho srpnové autogramiádě v Průhonicích u Prahy pořádně uvítat. Přímo na dlažbě náměstí mu namalovanými kříži připomněli oběti koronaviru, kterým vláda pod jeho vedením nedokázala zabránit.

„Shromáždění, v rámci kterého byly kříže namalovány, nebylo ohlášeno,“ uvedla v pátek mluvčí středočeského Krajského ředitelství policie Monika Schindlová. „Tento týden byla věc, kdy se jedná o porušení zákona o právu shromažďovacím, postoupena příslušném správnímu orgánu,“ doplnila.

Spolek však jakékoli pochybení odmítá. „Máme za to, že nejsme povinni takovou akci ohlašovat, neboť se setkali jen pozvaní hosté a zaměstnanci,“ reagoval Milion chvilek pro demokracii na twitteru s tím, že se na místě sešlo pouze devět lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články