Svéráz jménem Česko: Nejnakažlivější země odmítá pomoc a zavírá se před zahraničím

Karlovarská krajská nemocnice

Karlovarská krajská nemocnice patří k nejvytíženějším v republice | FOTO: Karlovarská krajská nemocnice

Při pohledu z německých příhraničních oblastí se musí Česká republika jevit jako obzvlášť divný patron. Postoj těžce zasažené země s kolabujícími nemocnicemi, která ale odmítá nabídku nedalekých volných nemocničních kapacit za hranicemi, je pro Sasy a Bavory skutečně těžko pochopitelný. Ale tím svéráz jejich východního souseda nekončí. Ač je Česko koronavirovým epicentrem Evropy, je právě tím, kdo nyní zavřel své vnější hranice. V Německu si musejí ťukat na čelo.

Postojům české vlády se už věnují německá média. „Český ministr zdravotnictví Jan Blatný navzdory napjaté situaci s epidemií koronaviru ve své zemi opětovně odmítl nabídky pomoci z Německa,“ konstatuje deník Dresdner Neueste Nachrichten a připomíná, že jak Sasko, tak i Bavorsko oznámily, že jsou připravené zhostit se léčby pacientů s nemocí covid-19 vyžadujících intenzivní péči. List zároveň cituje Blatného slova ze čtvrteční konference o symbolickém významu, který objevil v zajišťování péče za každou cenu v České republice – tedy i za cenu převozů helikoptérami do vzdálených tuzemských nemocnic. Zkrátka, Česko se o své pacienty postará, i kdyby jeho péči neměli přežít.

FCM

Německý list se vrací k Blatného návštěvě v kolabující chebské nemocnici, kde přislíbil doplnit personál, a připomíná i jeho památnou větu o tom, že převoz pacientů za hranice „by v dané situaci nebylo žádným řešením“, a pro vykreslení situace dodává, že 30tisícový Cheb obklopuje Německo ze tří stran, a že v celém Karlovarském kraji bylo k dispozici už jen jediné lůžko pro intenzivní péči o pacienty s nemocí covid-19.

Drážďanský deník si všímá i svérázného režimu na hranici s Českem. „Pro ty, kteří nedojíždějí za prací, jsou hranice víceméně zavřené. Jak Sasko, tak i Bavorsko už zapověděly cizincům cesty za nákupy a další drobný přeshraniční provoz. Z opačné strany pak Česko z obavy ze zavlečení nových mutací čínského viru vyhlásilo téměř absolutní zákaz příjezdů cizinců. „Je to paradoxní – Německo je ve vysoce rizikové oblasti Česku samo kvalifikováno jako riziková oblast,“ zaznívá údiv.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner