Svérázný prezident Turkmenistánu chce uhasit Bránu pekla

Brána pekel v Turkmenistánu. (commons.wikimedia.org/Tormod Sandtorv/CC BY-SA 2.0)

Brána pekel v Turkmenistánu. | FOTO: commons.wikimedia.org/Tormod Sandtorv/CC BY-SA 2.0

Turkmenský prezident Gurbanguly Berdymuchamedov pověřil odborníky, aby našli způsob, jak uhasit rozsáhlý požár v obřím kráteru zemního plynu známém jako „Brána pekla“. Zatím se to nikomu nepovedlo a nezvladatelný požár slouží jako turistická atrakce a pomník sovětských časů před půl stoletím.

Podle zprávy ruské sekce BBC Berdymuchamedov v sobotu vystoupil ve státní televizi a vyzval, aby byl požár plynového kráteru Darwaza uprostřed pouště Karakum konečně uhašen. Kráter vytvořený nedomyšlenou lidskou činností „negativně ovlivňuje životní prostředí i zdraví lidí žijících v jeho blízkosti“, uvedl prezident.

()

„Přicházíme o cenné přírodní zdroje, z nichž jsme mohli mít značný zisk a které jsme mohli využít ke zlepšení blahobytu našich lidí,“ konstatoval Berdymuchamedov .

Berdymuchamedov poprvé požádal odborníky, aby našli způsob, jak uhasit „Bránu pekla“, již v roce 2010. Tentokrát řekl místopředsedovi vlády Šachimu Abdrachmanovovi, který je zodpovědný za palivový a energetický průmysl, aby našel způsob, jak kráter uhasit, a to v případě potřeby i za pomoci zahraničních odborníků.

„Brána pekla“ byla otevřena v roce 1971 v místě, kde sovětští geologové objevili ložisko zemního plynu. Při vrtání studny došlo k závalu horní vrstvy půdy se propadly do podzemní jeskyně a objevila se velká díra naplněná plynem. Geologové se rozhodli plyn zapálit v domnění, že oheň nakonec uhasne. Požár však stále hoří a všechny pokusy o jeho uhašení byly neúspěšné.

Kráter široký 70 metrů a hluboký 20 metrů se nachází asi 260 kilometrů severně od Ašchabadu, v centru pouště Karakum a poblíž vesnice Darwaza. Stal se oblíbenou turistickou atrakcí Turkmenistánu a v roce 2018 ho prezident oficiálně přejmenoval na „Zářící Karakum“.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Podle turkmenských státních médií je Gurbanguly Berdymuchamedov skutečně renesanční osobností. Pokud nepřemůže Bránu pekla on, tak už asi nikdo.

Jeho životopis je skutečně pestrý. Během školních a studentských let se aktivně věnoval sportu a v roce 1972 se stal mistrem Ašchabadu v klasickém zápase a v roce 1973 mistrem Turkmenské SSR ve střelbě. Svou kariéru zahájil v roce 1980 jako zubař ve venkovské ambulanci Errik-Kala v okrese Ašchabad. Prý rád čte, jezdí na koni, sportuje, hraje na různé hudební nástroje a píše básně o vlasti. Věnuje se také sportovní cyklistice, jízdě na vodním skútru, zahradničení a rybaření. Je autorem řady knih, včetně vědeckých prací, jako např. „Turkmenistán země zdravých a vysoce duchovních lidí“, „Léčivé rostliny Turkmenistánu“, „Jméno dobra nepomíjivé“. V srpnu 2020 vyšlo 53 knih Gurbangulyho Berdimuchamedova, které jsou vydávány v drahých vazbách, na drahém papíře a předávány jako ceny. Některé knihy musí lidé uctívat tím, že je po obdržení políbí a přiloží si je na čelo. V srpnu 2020 se knihy napsané Berdymuchamedovem staly dostupné online pro všechny zájemce na webových stránkách Berdymuchamedovovy knihovny elektronických knih.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]