Svět českých dezinformací: Jeho struktura a představitelé

Demonstrace Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí v Praze (28. září 2022) (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Demonstrace Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí v Praze (28. září 2022) | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

Proč slouží některá média, profily na sociálních sítích či jednotlivci jako šiřitelé a amplifikátory (zesilovače) bizarních konspiračních teorií, dezinformací a ruské propagandy? Důvody mohou být různé. Pokusme se českou dezinformační scénu strukturovat.

Placení agenti

Známé nebo méně známé osobnosti, které významně ovlivňují veřejné mínění a strhávají na svou stranu ostatní. Těchto lidí není potřeba mnoho. Právě oni pak nabírají do služeb cizího státu (zde Ruska) další jedince či celé skupiny lidí, kteří jimi šířené ideologii uvěří, přičemž tito „věřící“ nemusí nutně vědět, komu slouží.

Kolaboranti a konspirátoři

Někteří lidé nemají rádi současné společenské uspořádání a pociťují nostalgii za minulým režimem. Jsou to lidé, kteří nesdílejí hodnoty demokracie a svobody. Imponuje jim vnější řád a síla. Často mají také pocit, že svět, kterému rozuměli, mizí. Přejí si návrat do dob, kdy byl svět z jejich pohledu ještě v pořádku. Proto jim imponuje Rusko, které se tváří jako obránce tradičních bílých křesťanských hodnot a tradiční patriarchální rodiny. Vladimir Putin představuje v jejich očích silného vůdce, jenž by se o ně postaral.

Ruští propagandisté vyhledávají na Západě lidi, kteří se z nějakého důvodu ocitli na okraji společnosti. Jsou to lidé, kteří mají pocit selhání, nespravedlnosti, nedostatečnosti. Někteří se v této situaci ocitli vlastní vinou, jiní jen měli v životě smůlu. Často mají dluhy, exekuce… Propagandisté jim nabídnou nový smysl života, záchranu v těžké situaci, cosi jako kompenzaci jejich životního neúspěchu nebo satisfakci. „Velká většina těchto lidí dezinformacím sama uvěří, je to jako infekce,“ vysvětluje František Vrabel, šéf společnosti Semantic Visions sledující dezinformační weby. „Zároveň někteří vytuší výnosný obchod a vybírají peníze od svých sledujících.“

Za zástupce této kategorie můžeme považovat Ladislava Vrabela, Tomáše Čermáka, Nelu Liskovou, Jakuba Netíka, Patrika Tušla, Janu Peterkovou nebo Petru Rédovou.

Trollí farmy a botnety

Falešné profily na sociálních sítích, které spravují placení lidé. Ti mají za úkol generovat určité množství příspěvků…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články