Svět obletěla fotka novorozence z řeckého uprchlického tábora Idomeni

V táboře v zimě a bahně žijí i staří a nemocní lidé a novorozenci... (@munduhurbila)

V táboře v zimě a bahně žijí i staří a nemocní lidé a novorozenci... | FOTO: @munduhurbila

Internetovou sociální síť obletěly fotky dítěte, které se narodilo v těchto dnech, jak je omývají v uprchlickém táboře u řeckého přechodu Idomeni na hranici s Makedonií. Fotografové zachytili miminko, které drží v rukou starší žena v černém šátku a bundě, klečící ve vstupním otvoru stanu. Dítě omývá muž venku vodou z obyčejné plastové lahve nad bahnitou půdou.

“Fotografie zachycuje jak uprchlické drama, tak naději na život, kterou přináší narození dítěte,” komentoval událost na své stránce řecký list To Vima. Mnoho uživatelů internetu ale vyjádřilo silné znepokojení a navrhovali, aby se den narození dítěte přejmenoval na Den hanby. “Je neuvěřitelné, že Evropa dovolí, aby se ve 21. století tohle dělo v civilizované zemi, aby se děti rodily ve stanu a omývaly vodou z plastové lahve,” reagoval jeden z nich.
Podle serveru Iefimerida Červený kříž však řecké úřady popírají spekulace rojící se na internetu, že maminka dítěte rodila ve stanu bez jakékoli pomoci lékařů. Nešlo navíc v neděli 6. března o jediný porod – dítě přivedly na svět hned dvě uprchlice. Jedna ve čtyři odpoledne a druhá v šest, upozornil Iefimerida.

V táboře Indomeni žije v tuto chvíli asi 12.000 lidí, což je několikanásobně více, než je kapacita tábora. Více než 40% přítomných jsou přitom ženy a děti.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články